
Ilustrační foto FOTO: Pexels
FOTO: Pexels

Změna polohy při spaní by podle odborníků mohla vyřešit některé naše zdravotní problémy. Jedná se například o zácpu či chřipku, zánět močových cest nebo ledvinové kameny. Obecně prý platí, že k obnově energie a rychlému zotavení se z různých potíží je potřeba osm hodin kvalitního, nepřerušovaného spánku.
K odstranění řady zdravotních problémů podle vědců výrazně přispívá naše poloha při spaní. Trpíte-li například zácpou, může vám podle spánkové poradkyně z The Sleep Charity Lisy Artisové pomoci spánek na levém boku. „Tato pozice podporuje přirozený pohyb potravy naším trávicím systémem. Ta se pak přesouvá z tenkého střeva do tlustého střeva efektivněji,“ vysvětluje.
Poloha na zádech prý naopak trávení zpomaluje, a proto potenciální trvání zácpy prodlužuje. Dle stejné logiky by tedy lidé s průjmy měli zkusit spát na pravém boku. „Tato poloha by mohla zpomalit frekvenci stolice tím, že by ji povzbudila, aby zůstala v dolní části trávicího traktu déle, a zabránila jí, aby se dostala do tlustého střeva příliš rychle,“ sděluje podle deníku Daily Mail Artisová.
Expertka na spánek dále doporučuje uvažovat o změně spánkové polohy v případě, že trpíte zdravotními obtížemi, jako je například nachlazení, chřipka či zánět močových cest. V případě zánětu močových cest radí Artisová fetální pozici nebo polohu na zádech s mírně roztaženýma nohama. Tyto spánkové polohy totiž údajně zmírňují tlak na močový měchýř. Nevhodné pro tento typ zdravotních potíží je prý spaní v těsném spodním prádle.
Pacienti, kteří se potýkají s ledvinovými kameny, by podle názoru Artisové měli pravidelně střídat stranu, na které spí. Doporučení je založeno na studii Kalifornské univerzity, která odhalila, že 76 procent pacientů, u nichž se ledvinové kameny opakovaně objevují, trápí bolesti právě na straně preferované během spánku.
Mnozí z nás zažívají poměrně často pálení žáhy, kdy žaludeční kyseliny stoupají do krku. Tento problém prý může zmizet, pokud budeme spát na levé straně, s mírně zvednutým tělem. Pacientům s ušními infekcemi by mohl ulehčit život spánek v poloze, kdy postižené ucho míří nahoru, což prý pomáhá přirozenému odtoku tekutiny v uchu. Poloha na zádech je ideální v případě ucpaného nosu, těmto pacientům prý rovněž pomůže podepřít si hlavu a ramena pod úhlem 45 stupňů. „Tato poloha zabraňuje hromadění hlenu v krku, které může vyvolat záchvaty kašle a ztížit dýchání,“ tvrdí odbornice na spánek.
Ke zdravému životnímu stylu je podle ní potřeba osm hodin nepřerušovaného, kvalitního spánku.