Rozruch kolem soukromé laboratoře Tilia, kterou lživě napadl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, nekončí. Toto pracoviště poté, co odhalilo dva případy koronaviru, nesmí provádět testy. Dnes jeho vedoucí Soňa Peková tvrdí, že se na ně chystají zakleknout státní orgány. Je za tím pomsta, nebo konkurenční boj?
Pod mediálním příkrovem se odehrávají subtilnější příběhy, které nelze odsunout na vedlejší kolej pozornosti. Mezi signální kauzy patří nepravdivá dehonestace soukromé laboratoře Tilia Laboratories, zatím jedna z nejčernějších kaněk komunikace vlády k epidemii koronaviru. Ministrovou veřejnou omluvou tato ostudná blamáž nekončí. Hrozí riziko vyřizování účtů, nespravedlivého ničení lidí a firem.
Kontrola ze všech stran
Soňa Peková poskytla rozhovor internetové televizi DVTV, kde se svěřila s čerstvou informací, která se k ní donesla tichou poštou, že po ní půjdou státní úřady. „Vím ze tří nezávislých zdrojů Ministerstva zdravotnictví, ve které mám dost velkou důvěru, že na nás teď hodlají zakleknout,“ uvedla lékařka.
„Mě tento výraz uráží, dříve se nepoužíval (poprvé jej použil Andrej Babiš v souvislosti se „zakleknutím“ finanční správy na společnost FAU, pozn. aut.), a nejspíš to znamená kontrolu ze všech stran,“ dodala.
Lékařka má svoji hypotézu, proč je kolem Tilie takový nedobrovolný humbuk, ale zatím ji nechce zveřejňovat. Důvody jsou však nabíledni. Případ dvou pacientů zjištěných touto laboratoří odhalil „černé díry“ v byrokratickém státním systému. Ačkoli Tilia neporušila žádné předpisy, šla nevědomě proti proudu. Ukázala totiž, že v takto mimořádných situacích lze postupovat jinak a pružněji.
Posledním hřebíčkem do rakve nepřízně bude podle mínění Pekové cena, kdy Tilia poskytuje testy na koronavirus samoplátcům za 1264 korun, jelikož nemá smlouvu s VZP. Státní zařízení pořizují tento výkon za zhruba 5000 korun, přičemž jeho faktická kvalita se neliší.
Tilia, která je schopna udělat sto testů denně, nabízí i nižší ceny než soukromé laboratoře vlastněné silnými hráči ve zdravotnictví. To také může hrát nějakou roli. Podle Pekové jde o cenu obvyklou, tak aby neodrazovala případné zájemce o vyšetření.
Stát odmítl vyšetření
Všechno začalo 4. března v době, kdy už u nás bylo známo několik případů onemocnění po nákaze koronavirem a naplno propukala epidemie v severní Itálii. Žena z Prahy 6, jak později pacientku označil ministr Vojtěch, se vrátila s rodinou z lyžování v italském Trentinu, sousedícím s nejvíce zasaženou Lombardií. Když pocítila příznaky nemoci, zachovala se odpovědně a ještě před vyhlášením povinné dvoutýdenní karantény se chtěla nechat otestovat.
Jenže státní zdravotnické zařízení jí podobně jako Státní zdravotní ústav nepomohly s odůvodněním, že nepřijela z rizikové oblasti. Proto se v souladu se svobodou volby i předpisy obrátila na soukromou laboratoř Tilia Laboratories, která má k testování příslušné vybavení. Doktorka Peková navíc svou ochotu spolupracovat oznámila pražské hygienické stanici předem a nedočkala se negativní reakce.
Nález byl pozitivní, stejně jako u druhého pacienta, který přišel o den později. S oběma případy byl okamžitě obeznámen Státní zdravotní ústav. Bezprostředně poté došlo místo poděkování a uznání za rychlou a kvalitní práci ke spuštění neuvěřitelného sledu událostí.
Ministrova dehonestace
Hned 5. března zasáhl Státní zdravotní ústav. Zatímco v kontaktu s pacienty si počínal laxně, bleskurychle uložil laboratoři Tilia formální požadavky takového charakteru, že je nedokázala splnit. Prakticky jí tak znemožnil provádět vyšetření koronaviru, ačkoli je v testování srovnatelná a dokonce rychlejší než státní zařízení. Nemusí totiž vzorky posílat k ověření do Berlína.
K vyhrocení situace došlo o den později na tiskové konferenci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Oznámil na ní, že lékařka soukromé laboratoře údajně pochybila, když prováděla testy u pacientů s podezřením na koronavirus.
„Podle všeho odebrala vzorky velmi nestandardním způsobem tak, že paní doktorka je nyní v karanténě v Nemocnici Na Bulovce, protože tam je velké riziko, že se nakazila od tohoto pacienta, který nakonec byl pozitivní,“ tvrdil ministr.
Jeho slova potvrdila dnes již odvolaná hlavní hygienička Eva Gottvaldová. „Sama si uvědomila, že to nebylo úplně v pořádku. To jen uvádím k tomu, že musíme dbát na to, aby ty laboratoře měly kvalitu a postupovaly standardním způsobem,“ zdůraznila.
Omluva za dezinformaci
Jenže záhy se ukázalo, že šlo o dezinformaci. Peková pracovala v době Vojtěchovy tiskové konference v laboratoři, nebyla v karanténě, testy provedla standardně a zcela profesionálně. Tuto situaci označila za alarmující.
„Zprávy, které jsou nepodložené, nebo jsou dokonce falešné, zazní z úst tak vysoce postaveného člověka a v takové konotaci, ze které vyznívá, že taková laboratoř jako Tilia nepatří do systému zdravotní péče. Přitom my jsme registrované zařízení a mně naskočila husí kůže, když jsem to slyšela,“ uvedla lékařka pro TV Prima.
Za tuto blamáž se ministr druhého dne omluvil na dnes už proslulé tiskové konferenci, kde ho premiér Babiš potupně donutil zbavit se politické odpovědnosti a vyslovit jméno úřednice ze Státního zdravotního ústavu, odpovědné za dodání falešné informace.
Doktorka Peková jeho omluvu přijala, tím ovšem její problémy neskončily. Státní zdravotní ústav vzápětí zveřejnil seznam osmi laboratoří, které mohou pod státním dozorem testovat na koronavirus. Mezi nimi je jediná soukromá laboratoř ze zdravotnické sítě Agel miliardáře Tomáše Chrenka.
Babišova firma na seznamu
Chaotický a pochybný přístup vlády dokládá další posun o několik dní později. Ministerstvo zdravotnictví otočilo. Rozhodlo o tom, že testy mohou provádět za poplatek i další soukromé laboratoře, a zveřejnilo jejich seznam. Mezi stovkou těchto zařízení, přičemž se jich zatím ke spolupráci přihlásila necelá třetina, znovu chybí Tilia Laboratories.
Pro celkové dokreslení situace mezi zájemci o testování koronaviru naopak nechybí společnost Vidia-Diagnostika. Patří do Babišovy skupiny FutureLife z obřího investičního holdingu Hartenberg, s jehož ředitelem Janovem se už dříve potkal ministr Vojtěch. Vyšetření nabízí za cenu 3000 korun, tedy téměř třikrát dráž než nepohodlná Tilia.
Premiér Babiš je ve střetu zájmů i v tak mimořádné situaci, jako je šíření epidemie koronaviru. Jeho firma na seznamu figuruje, zatímco na jinou a levnější konkurenční laboratoř, která si dovolila narušit kruhy státního zdravotnického establishmentu, patrně zakleknou státní úřady. Tento případ je názorným dokladem masivní uzurpace státní moci, překryté marketingovým divadlem.