Prezident Miloš Zeman nechal pro premiéra Andreje Babiše připravit jakýsi materiál, který má ukázat, že současný šéf BIS není dobrý manažer. Spíš to vypadá jako vyřizování účtů, protože se Zemanovi činnost rozvědky nelíbí. Především to, jak referuje o ruském a čínském vlivu u nás.
Zeman stylově svůj materiál oznámil v Parlamentních listech, kde se to jinak všelijakými přáteli východních mocností a dezinformátory jen hemží.
„Materiál má dokonce dvě fáze, jednu stručnou, jednu podrobnější, ale v zásadě společným jmenovatelem je tvrzení, že Michal Koudelka není dobrý manažer,“ tvrdil Zeman.
Na věci je pozoruhodné to, že materiál je dílem bývalého šéfa analytiky BIS Jiřího Roma. Rom byl ve vedoucích funkcích BIS 27 let. Jak by ale mohl Rom, který už ve službě několik let není, dát nějaké použitelné informace Hradu, to není skutečně jasné.
Pro Českou televizi řekl publicista a bývalý náměstek ministra vnitra Martin Fendrych: „Jiří Rom, který teď pracuje na Hradě a který byl dříve analytikem BIS, nesmí o své práci říct vůbec nic. Nejenom o tajných informacích, ale i o netajných. On o tom, co dělal v BIS, nesmí mluvit. Jediné, co může panu prezidentovi přinést, jsou nějaké drby. Všechno ostatní, co by přinesl, by bylo porušení zákona.“
Ministr vnitra Jan Hamáček zase řekl: „Je na panu premiérovi, jak s tím materiálem – pokud existuje – naloží. Pan Koudelka dělá svoji práci dobře, zkrátka v tomhle se s panem prezidentem lišíme.“
Místopředseda výboru Pavel Žáček (ODS) vidí motivy pro Zemanovu činnost značně kriticky: „Prezident Zeman dlouhodobě kritizuje BIS, protože hájí dle zákona národní bezpečnost České republiky, což koliduje s některými byznys-zájmy prezidentova okolí.“
Není těžké si domyslet, že osobou, která je nejviditelněji spojena s Ruskem, je Zemanův poradce Martin Nejedlý. Ten v Rusku kdysi cosi podnikal a pořádně se neví, co to vlastně bylo. Je zřejmě pro Zemana nebo snad pro někoho dalšího tak významný, že na schůzku s Putinem si v roce 2015 vzal s sebou Nejedlého, a ne tehdejšího velvyslance Vladimíra Remka. Nejedlý přitom nemá žádnou oficiální funkci. Asi má nějakou neoficiální, když Zemanovi stálo za to Remka takhle ponížit hned na začátku jeho velvyslaneckého působení.
Předseda STAN Vít Rakušan to vyjádřil stručně: „BIS je pod pravidelnou kontrolou parlamentu. Mám pocit, že pan prezident jde na ruku zájmům, dokonce si troufám říci, že to mohou být zájmy jiné země než České republiky.“
Zeman už se ani nepokouší svoje prokremelské manévry nějak maskovat. Buď má pocit, že věci došly tak daleko, že už si to může dovolit, nebo cítí, že jeho vlastní konec se blíží a tak se mu nějaké krycí manévry ani nevyplatí. Že může být hlavou státu člověk, kteří otevřeně škodí vlastní tajné službě, zesměšňuje ji a kompromituje, jen dokazuje, kam jsme dospěli. Podíl na tom mají ty politické síly, které zabránily podání ústavní žaloby na Zemana. K tomu by mělo dojít co nejdřív, jak to politická situace dovolí. Činnost Zemana a lidí z jeho okolí by měla být podrobena důkladnému zkoumání. Už proto, aby se podobné abnormality už nemohly opakovat.