Osobnosti vědy protestují proti tomu, aby v budoucnu byli nasazeni místo vojáků roboti schopní zabíjet.
Fyzik Stephen Hawking, vynálezce Elon Musk a filozof Noam Chomsky a další volají po celosvětovém zákazu autonomních bojových robotů. Se stovkami dalších expertů podepsali dopis varující před revolucí, kterou by rozšíření těchto zbraní ve zbrojení způsobilo.
,,Pokud nezastavíme vývoj těchto zbraní, je pouze otázkou času, než zařízení skončí v rukou teroristů a diktátorů,“ píše se v dopise, který vědci zveřejnili na Mezinárodní konferenci o umělé inteligenci v Buenos Aires. Podle agentur autoři a signatáři v dopise dále argumentují, že nasazení robotů schopných zabíjet nezávisle na člověku, který je ovládá, je záležitostí jen několika málo let.
Bezpilotní letadla, drony, musí na dálku řídit člověk a vybírat cíle, autonomní roboti by si cíle pro likvidaci určili sami. Jak říká americký major Kenneth Rose z US Army’s Training and Doctrine Command, výhody robotické technologie jsou jasné: roboti se neunaví, nezavřou nikdy oči, neskrývají pod stromy, když prší, nevykládají s přáteli, nebojí se, jejich pozornost na hlídce neklesá už po půl hodině. Mohli bychom dodat, že si nebudu stěžovat na stravu a budou poslouchat rozkazy.
To jsou pochopitelně výhody ze strany vojáků. Odpůrci to vidí jinak.
Nové závody ve zbrojení
,,Kdyby kterákoliv z předních vojenských mocností začala inteligentní vojenské roboty vyvíjet a vyrábět, globální závod ve zbrojení by byl nevyhnutelný. Ve výsledku by se autonomní zbraně staly kalašnikovy zítřka,“ píše se v textu zmíněného dopisu.
Mají v něčem pravdu? To je sporné. Obavy před novými vojenskými technologiemi chápeme. Problém je v tom, že sotva nějakou vládu na světě někdo odradí od jejich vývoje a nasazení. Pokud kritici říkají, že se jich mohou zmocnit diktátoři, lze na to namítnout, že diktátoři si je mohou nechat vyvinout a demokratické země pak budou bez nich. Vývoj takové zbraně je jednodušší než sestavit použitelnou jadernou bombu. Těžko můžete zakázat vývoj robotů, protože stroje dalších generací budou víceúčelové a do poslední chvíle budete tvrdit, že to zařízení mělo sloužit pyrotechnikům nebo záchranářům. Pak přes noc roboty vyzbrojíte.
Demokracie mají navíc problém v tom, že lidský život má pro ně větší cenu než v diktaturách. Padlí vojáci války a ozbrojené konflikty doma diskreditují. Odpor se zvedá i proti mrtvým „na druhé straně“, protože normální člověk se neraduje ani ze smrti nepřítele. Odpor proti bezpilotním letadlům je již nyní značný a jejich „piloti“ z řídících středisek mají údajně ze zabíjení na dálku psychické problémy. To ale nic nemění na tom, že nehrozí zabití pilota, nebo to, že upadne do zajetí. Teroristé už ostatně svoji variantu robotů s jakousi inteligencí mají – sebevražedné bojovníky. Na to žádnou složitou technologii nepotřebují.
Když to půjde, tak to někdo udělá
U robotů-vojáků můžeme očekávat jen jedno, pokud je půjde vyrobit, tak to někdo udělá. Je skutečně nejspíš jisté, že to někdo udělá. Každá strana si pak pochopitelně řekne, proč by měla být v závěsu za vývojem.
Už za druhé světové války existovaly dálkově ovládané tančíky (pomocí několikasetmetrového kabelu) naplněné výbušninou, třeba německý Goliath. Za tehdejší technologie velkou díru do světa neudělaly, a to že doslova. Dálkově ovládané „teletanky“ zkoušeli i Rusové. Rozdíl oproti dnešním pokusům je zásadní v tom, že robotická zařízení už by mohla díky své umělé inteligenci bojovat sama a člověk by je bezprostředně neřídil. Hrozí tady nebezpečí omylu, vždyť se mýlí i lidé, kteří omylem střílí i po civilistech nebo vlastních vojácích. Dnešní piloti už se mohou obávat, že se s nimi bude přít palubní počítač a dojde ke katastrofě.
Jenomže to všechno jsou prostě technické problémy, které se budou řešit, jako se řeší u každé bojové strategie. Nakonec je důležité, kdo zbraně vlastní a jaké má úmysly. Jak víme z minulosti, všechny dobře míněné snahy o jednostranné odzbrojení by nedemokratický nepřítel jen přivítal. Zlomyslného pozorovatele zase napadne, jak by to ponížilo a deprimovalo takové bojovníky Islámského státu, až proti nim budou stát jen roboti.