Jakkoli se zdá, že Andrej Babiš má všechny důvody k oslavě a ke spokojenosti, je to přece jen pouhé zdání. Vládu s podporou komunistů sestavil, a že není úplně jednobarevná, asi zas tolik nevadí, když v ní ušlápnutá ČSSD stejně nebude mít téměř žádné slovo a naopak bude nejspíš na slovo poslouchat. Jenže jsou tady další věci, které v něm dozajista žádné nadšení nebudí.
Mamííí, oni mi nadávali, hodili po mně petku!
Právě takto, jako uřvaný žalující hošík, náš pan ministerský předseda působil, když kvílel žalozpěvy o chování demonstrantů, kteří se 11. 7., v den hlasování o důvěře vládě, shromáždili před sněmovnou. Vzduchem tam letěla skoro prázdná malá pet láhev, koule z papíru a snad i kobliha. Ani jedno z toho nedoletělo až k němu, nic z toho jej nezasáhlo. Hned nato se dal pan premiér na útěk.
Pravda, házení předměty, byť zcela neškodnými, po komkoli, není úplně to nejlepší. Pravdou je ale i to, že vajíčky, rajčaty a podobnou „municí“ se po politicích čas od času hází už od té doby, co politika existuje. A je zcela zjevné, že jakkoli je to přestupek, tak hod zmuchlaným papírem či prázdnou petkou rozhodně není veden úmyslem fyzicky ublížit. Je výrazem opovržení. A to si u lidí nikdo nevylepší útěkem ani žalováním.
Ani premiér si nesmí dovolit cokoli. Jde se k soudu
Řev a gejzír nadávek, jaké pan premiér Babiš poté u pultíku vychrlil na předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, zdi jednacího sálu sněmovny za celou historii ČR ještě neslyšely. A pohár přetekl. Konečně. Půjde se k soudu a bude to snadné.
Důkaz, že není „vožralej“, jak předseda vlády opakovaně povykoval, si Kalousek opatřil obratem, ještě během Babišova hysterického oblouku. Odešel se podrobit testu na alkohol. Negativní. Důkaz údajných zlodějen, o kterých Andrej Babiš rovněž hulákal do světa, by musel opatřit on sám. A to půjde dost těžko. Je asi dost zřejmé, že kdyby nějaké „zlodějny“ existovaly, bylo by dost divné, kdyby se nikomu, ba ani Andreji Babišovi s jeho možnostmi, prostředky a vládní mocí nepovedlo za celé ty roky získat vůbec nic, co by mohlo vést byť jen k vyšetřování. Kdyby existovalo třeba jen důvodné podezření, byl by to Kalousek, kdo by byl vydán, stíhán a obviněn. A Babiš by se nemusel spokojit jen s nadáváním a pomlouváním. A do třetice: důkaz, že na tragické smrti mladého vojáka na padáku Kalousek nenese žádnou vinu, je jednoznačně uveden ve výsledcích detailního vyšetřování této tragédie.
Ale nevadí. Pan premiér přece vždycky může tak jako doteď tvrdit, že každý soud vyhrál, a proto se bude soudit dál.
Dotace, nebo křeslo v politice. Kdo by chtěl obojí, má smůlu
Šéfka evropského Výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Gräßleová potvrdila, že podle nového nařízení, podle finančních pravidel EU, už nadále nebude možné, aby politik ve vysoké funkci byl současně podnikatelem pobírajícím evropské dotace.
Logicky tak dochází k obřímu střetu zájmů, kdy zájem na vlastním finančním prospěchu může převážit nad řádným výkonem například vládní funkce.
To se řešilo „zaparkováním“ firem do svěřenských fondů, jako to udělal i Andrej Babiš. Agrofert formálně svěřil dvěma svým blízkým spolupracovníkům a vlastní ženě a vesele čerpal dál. A to už nepůjde. Podle nového rozhodnutí ke střetu zájmů dochází např. „…z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu.“
A protože v případě Agrofertu platí tohle všechno, zdá se, že žádné velké radosti pana premiéra nečekají.
Haló, Andreji, tady je zase OLAF!
Rozruch kolem první zprávy OLAFu ještě neutichl, ano, té, co shrnovala vyšetřování Čapího hnízda a hemžila se slovem „podvod“, které tam Babišovy noviny nejdřív (prý) neviděly. A už se nám OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) hlásí znovu. Tentokrát má v hledáčku další dvě firmy holdingu Agrofert, ZOD Zálabí a Agroparkl, které měly – ach, jaké překvapení – také neoprávněně brát dotace pro malé a střední firmy. Konkrétně na pojištění. Ve smlouvách jsou podmínky čerpání, čili nutnost být malým či středním podnikem, výslovně uvedeny, píše ve zprávě Nadačního fondu proti korupci analytik Dan Urbánek. A dodává, že dalším šetřením vyšlo najevo, že smlouvy byly uzavřeny už v době, kdy obě společnosti byly začleněny do Agrofertu.
Ingeborg Gräßleová k tomu pro FORUM 24 uvedla, že věří, že OLAF výsledky tohoto nového vyšetřování brzy zveřejní.
Snít povoleno
Závěrem se tak naskýtá hezká představa ve stylu kýčovitých filmů, kterak „hrdina“ odchází za obzor, daleko… daleko… a k nám doléhá už jen slábnoucí ozvěna: Kampáááň… účelovkááá… mafieee…