V ruské Radě federace se probíral návrh, že by pracovníci venkovských pošt mohli vykonávat i povinnosti zdravotnických pracovníků. Iniciátoři návrhu se domnívají, že práce na částečný úvazek zajistí poštovním zaměstnancům další příjem a zároveň umožní obyvatelům venkova získat alespoň minimální lékařskou péči tam, kde není ani jeden zdravotník. Ruský web Echo cituje reakce, které tento návrh vzbudil.
„Musíme hledat způsoby, jak zachovat poštu na venkově. V regionech existují zkušenosti s kombinací poboček s místy MFC (Multifunkční centrum pro poskytování státních a komunálních služeb) a FAP (Stanice lékařské a porodní asistence). A samozřejmě překonat nedostatek personálu a nízké platy,“ navrhuje Ivan Jevstifejev z Rady federace.
Rada federace je horní komora Federálního shromáždění Ruské federace. Dolní komorou je Státní duma.
Na návrh, který zazněl během kulatého stolu, reagoval zástupce vedení ruské pošty. Odhadl, jakých úspor na nájemném by se dalo dosáhnout, kdyby byli pošťáci ubytováni v prostorách stanic záchranné služby.
Někteří komentátoři ironicky pokračovali ve výčtu výhod. „Pošťákovi byste mohli dát i funkci místního policisty. Doručil by poštu, asistoval u porodu, spoutal výtržníka,“ navrhuje politolog Кonstantin Kalačov.
Web Echo připomíná, že to není poprvé, co vládní úředníci navrhují exotické způsoby řešení problémů obyvatel vesnic a malých měst, kde si pravidelně stěžují na nedostatek zdravotnického personálu. Snaží se posílat lidi v bílých pláštích do provincií podle rozdělovníku, slibují platy a bydlení. Nedávno byla zveřejněna další iniciativa.
„V některých nemocnicích je přebytek lékařů a zdravotnického personálu. Tito zdravotníci mohou pracovat na rotačním principu se zachováním pracovních míst v těch zařízeních, kde pracují,“ tvrdí místopředsedkyně vlády Tatjana Golikovová.
Tento návrh byl ale kritizován zástupci zdravotnického sektoru. V Rusku podle ministerstva zdravotnictví chybí 30 tisíc lékařů. Když se někde dlouhodobě nedaří sehnat specialistu, bylo by možné tam vyslat medika, ale by to jen jednorázové řešení pro ojedinělé situace. Chybí také zdravotní sestry a sanitáři, kteří snadno nacházejí práci v soukromých ordinacích a v sektoru samoplátců. Odborníci se domnívají, že problém nelze vyřešit bez velké finanční injekce, ale nezdá se, že by úřady hodlaly nějaké peníze poskytnout.
„Kromě bláznů a silnic má Rusko problém s akutním nedostatkem personálu ve školství a zdravotnictví. V mnoha regionech a zejména v malých městech je nedostatek zdravotníků a sanitek. Zdravotnictví se nestalo prioritou rozpočtových výdajů. Rusko je nyní na 125. místě na světě v poměru výdajů na zdravotnictví k HDP (pro srovnání, v Ruské federaci je to 3,9 procenta, ve ‚starých‘ členských zemích EU 10,2 procenta, v nových zemích EU – po roce 2004 – 6,8 procenta). Z hlediska vojenských výdajů je Ruská federace na třetím místě,“ píše Аndrej Nečajev, bývalý ministr hospodářství.
Podle ministerstva zdravotnictví chybí v Rusku 63 tisíc průměrných zdravotnických pracovníků. V některých regionech tento nedostatek neumožňuje obsadit tamní pracoviště ani jedním člověkem.
„Nemocnice na ruském venkově se potýkají s akutním nedostatkem finančních prostředků. Některé nemocnice začaly hromadně propouštět lékaře, jiné přestaly uzavírat smlouvy se studenty medicíny na cílenou péči,“ psal loni v březnu list Moskovskij Komsomolec.