V době vysokého ohrožení Česka koronavirem vláda ani Ministerstvo zdravotnictví nezvládají krizovou komunikaci. S lékařskými sdruženími nekonzultují zamýšlené kroky a ani jim nepodávají požadované informace. Ty o víkendu neměla ani města. Vedení české metropole se například spoléhalo na ujištění vlády o dodávce ochranných pomůcek pro záchrannou službu a dobrovolníky, kteří ale v přislíbenou dobu dostali jen zlomek slíbeného. Stejné problémy jsou v diagnostice potenciálně nakažených. Situace podle všeho svědčí o manažerském diletantství ve vedení státu.
Koalice soukromých lékařů, jejímž jménem také mluvil, je například proti zavírání ordinací pacientům s jen drobnými potížemi či potřebou běžných preventivních úkonů. „Nemůžete lidi neočkovat,“ konstatoval Šmucler. Namísto odmítání pacientů Komora navrhuje bezpečný systém ordinování, kdy pacienti k lékaři přicházejí po dohodě jednotlivě, a sice nejprve ti „zdraví“, kteří vyhledávají lékaře s drobnostmi typu zmíněného očkování, následně by přicházeli objednaní pacienti, kteří se necítí dobře, a až posléze pacienti v karanténě nebo ti testovaní s pozitivním výsledkem. „Přebíráme kontrolu nad tou situací, máme 10 milionů pacientů a je třeba činit rázná opatření.“ Nepřehledná je i situace s respirátory – některé kraje je lékařům vydaly, jiné nikoli a bylo opět na Šmuclerovi, aby zjišťoval situaci, protože Ministerstvo zdravotnictví neustanovilo žádný adekvátní organizační štáb, který by to zajistil.
Šmucler zároveň kritizoval vládou opakované poučky o respirátorech třetího typu, které ovšem na trhu nejsou dostupné, s tím, že užitečnější by byly informace, čím je případně lze nahradit.
Rozjeli jsme eshop na roušky a respirátory. Snažíme se s kraji domluvit pohotovostní služby. Ordinace většinové fungují. Nenecháme Vás bez péče a jsme organizovaní. Večer jednání celé primární péče. Vaši stomatologové. Klid, dáme to!
— Roman Šmucler (@smucler) March 16, 2020
Stomatologové tak alespoň nakoupili desetitisíce jiných respirátorů a marně čekali na odpověď Ministerstva zdravotnictví, zda dané pomůcky chrání lékaře i pacienty také před nákazou koronavirem. Zároveň musel odkládat již předjednanou výrobu roušek, k jejichž specifikaci úřady dlouho nedodávaly potřené informace.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na to reagoval tweetem o šátcích „s kapesníčkem“, brýlích a rukavicích a neurčitou zmínkou o milionech objednaných roušek.
Neseriózní přístup vlády v situaci s nedostatkem roušek kritizoval i pražský primátor Zdeněk Hřib, který dostal zcela zavádějící informace o údajné dodávce roušek, zatímco záchranáři si při svých výjezdech k pacientům neměli čím chránit ústa.
Apeluji na vládu, aby sdělovala veřejnosti pravdivé údaje a doručila Praze ochranné pomůcky co nejdříve.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) March 14, 2020
Do krajů posléze stát rozeslal pouhé jednotky tisíc roušek, přičemž další desítky tisíc jich poskytli dárci. Z 21 tisíc roušek, které rozděluje Královéhradecký kraj mezi zařízení sociálních služeb, věnovala 17 tisíc společnost Život bez bariér. Pouhých pět tisíc roušek má pro sociální služby Olomoucký kraj, který je ale podle informací České televize poskytne hlavně uzavřené oblasti kolem Litovle.
https://twitter.com/p_hlubucek/status/1239588325977198594?s=20
Středočeský kraj od pondělního odpoledne rozváží roušky do 119 zařízení sociálních služeb, další pak má dostat až ve čtvrtek. Kromě roušek stát kraji poskytl i 1150 respirátorů.
Zdržení dodávky roušek zjevně zavinilo manažerské diletantství babišismu, které symbolizuje premiérovo prohlášení ze sobotní tiskové konference, kde se dušoval, že chybějící roušky zdravotníkům v tzv. první linii osobně rozveze. Šmucler to odmítl jako ukázku neserióznosti. „Když mi někdo řekne, že máme volat premiérovi, že to osobně zajistí, důvěra ve stát je rázem nulová,“ reagoval s tím, že není úkolem premiéra zvedat telefon jednotlivcům, nýbrž rozdělit zodpovědnosti.