Předseda poslanecké sněmovny a poslanec za hnutí ANO Radek Vondráček přiznal majetek, jak mu káže zákon. A potom přiznal chyby v přiznání. Nemůže za ně prý ale on, nýbrž jakési jeho „kolegyně“. Zdá se, že hod vinou je mezi politiky spojenými s hnutím ANO disciplínou hojně a s oblibou pěstovanou. Za přiznání bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera velice neodpovídající skutečnosti mohli právníci, za chyby u premiéra Babiše pro změnu prý nezkušená účetní. To je přece nějaké smůly na tak úžasné protikorupční hnutí.
Jak říká zlidovělé rčení, odborník žasne, laik se diví, jaká stále se opakující smůla se lepí na poslance či ministry za hnutí ANO, nebo dokonce na samotného jeho předsedu a premiéra Andreje Babiše. A tak jeden za druhým podávají chybná, nepravdivá majetková přiznání, za která ale vždy může někdo úplně jiný. Vina je elegantně hozena tu na kolegyně, tu na právníky, tu na účetní. A je to. Politik je nevinen a co nejhlasitěji křičí: To já ne, to oni. A nesmí chybět ani hlasité vyvolávání o honu a mediálním lynči, který je na ně údajně pořádán. Dovolávání se soucitu, fňukání. Stavět se do role obětí, lynčovaných a nespravedlivě pronásledovaných je totiž uměním, které právě Babiš dovedl k dokonalosti. A zjevně je dobrým učitelem. Příklady táhnou.
Radek Vondráček, poslanec za hnutí ANO, předseda sněmovny: Kolegyně to špatně zadaly
Radek Vondráček aktuálně připustil, že v jeho majetkovém přiznání jsou chyby. Ale jak se dalo čekat, nemůže za ně on – ačkoli dokument podepsal. Že je něco v nepořádku, prý netušil. Za nic nemůže, mohou za to jiní. Nějaké blíže neurčené kolegyně, které se mu o tyto záležitosti starají, prý jenom špatně zadaly data, oznámil stručně. Víc se ovšem rozpovídal, když spustil stavidla stížností a srdcervoucího kňourání, jaké na určitý typ voličů bohužel zabírají. Volební kampaň je prý hrozná a kolem něj, jak se dramaticky vyjádřil na sociálních sítích, „krouží hledači špíny“. A právě ti prý chyby v jeho přiznání odhalili. Vlastně se tedy nic nestalo, to jen lidé jsou zlí, a když už to prasklo, tak je to prý už všechno napraveno.
Na svém facebookovém profilu k tomu Vondráček mimo jiné uvedl: „Zbývají tři měsíce do voleb a mně se potvrzuje obava, že nás čeká nejhorší předvolební kampaň, jakou jsme zažili. Poznávám to podle toho, jak kolem mé osoby krouží hledači špíny. Obvolávají mé přátele, spolupracovníky, rodinu a snaží se od nich získat kýžené ,skandální‘ informace. Aktuálně tito lidé lustrovali má majetková přiznání a objevili chybu. Takže můžeme očekávat další skandální titulky o tom, jak jsem hrozný člověk.
O co jde? Kontrolou jsme s paní účetní zjistili, že v majetkových přiznáních za roky 2018 a 2019 chyběly příjmy z činnosti mé advokátní kanceláře. Kolegyně, které se mi o podobné věci starají, to chybně zadaly. Vůbec mě nenapadlo, že to nemám dobře. Sjednal jsem hned nápravu, vše je už v pořádku. Nešlo o žádné miliony, nešlo ani o to, že bych chtěl nějaké peníze utajit – to je zřejmé i z mého daňového přiznání, kde je vše samozřejmě správně a vše tedy bylo řádně přiznáno a zdaněno. Jde o chybu. O chybu, která mě mrzí, a mrzí mě o to víc, že si jako předseda sněmovny na transparentnosti dlouhodobě zakládám, což je vidět i z mé agendy.“
Petr Arenberger, bývalý ministr zdravotnictví jmenovaný za ANO: Právníci to špatně zadali
Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, zhruba před měsícem složil funkci ministra zdravotnictví, ve které se dokázal udržet pouhý měsíc a půl. Na tiskové konferenci ke své rezignaci 25. května pak přiznal to, co se vědělo a probíralo už předtím a co ho z ministerského křesla katapultovalo. Že své majetkové přiznání měl nesprávně vyplněné. Po nástupu do funkce totiž odevzdal nové přiznání, ve kterém uváděl mnohonásobně větší majetek a mnohem vyšší příjmy, než jaké udával léta předtím. U Arenbergera to ale nebyly kolegyně, kdo to měl na svědomí. Tentokrát za to mohli právníci vinohradské nemocnice, kteří měli tuto agendu na starost. Z jakéhosi záhadného důvodu do něj, podle vyjádření pana exministra, zadali jenom část informací.
Tak se ze symbolických pouhých „pěti domečků“, o kterých se zprvu hovořilo (a protože jsme v Česku, tak i vtipkovalo), náhle staly desítky nejrůznějších nemovitostí, ohromné hektary polí, atd. A dál už to všichni známe, dál to jelo podle osvědčeného scénáře. Arenberger se označil za oběť mediálního lynče, člověka nespravedlivě odsuzovaného a ostouzeného, který v podstatě za nic nemůže a ničeho špatného se nedopustil.
Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, předseda vlády ČR: Chybu udělala účetní
Ani u Andreje Babiše, v té době ještě ministra financí a prvního místopředsedy vlády Bohuslava Sobotky, tomu nebylo jinak. Skoro to vypadá, jako kdyby byl průkopníkem a instruktorem této disciplíny, jehož učedníci věrně následují. Když v březnu 2017 vyplavaly na veřejnost nesrovnalosti v jeho majetkovém přiznání, zahájil Babiš akci přesně podle scénáře, kterého se jeho následovníci drží do písmene. Okamžitě oznámil, kdo za to může. Účetní. Nezkušená účetní, která majetkové přiznání údajně dělala úplně poprvé.
O co šlo? Částka, která tenkrát vyplynula z prováděného auditu, se o desítky milionů – konkrétně 26 milionů – rozcházela z částkou, kterou Babiš uváděl v přiznání podaném do sněmovny. V majetkovém přiznání se u částky 200 926 998 Kč psalo, že jde o mzdu po zdanění, zatímco ve skutečnosti mělo jít o hrubou mzdu. Chybu, jak jinak, udělala účetní, která to prý špatně „napsala do závorky“. A dál už to známe. Pofňukávání, že je takovou módou pořád za něco „kritizovat Babiše“, ublíženecké reakce na dotazy novinářů typu „Jsem rád, že se tak staráte o mé peníze“. A nezbytný závěr, že vlastně o nic nejde, protože přece „každý dělá chyby“.
Pravda je ale taková, že některé chyby bychom už – například u voleb – rozhodně opakovat nemuseli.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.