Ztráta vlasů je strašákem jak pro muže, tak i pro ženy. Představa plešatosti doslova děsí a zatím nemáme žádný stoprocentní recept, jak si své kadeře uchovat co nejdéle. Podle odborníků ovšem existuje jedna velmi jednoduchá možnost, jak si pomoct použitím cibule. Výsledky studie představil deník The Sun.
Pro sebevědomí každého je ztráta vlasového porostu velkou ranou. Jak tvrdí někteří odborníci, skvělým receptem proti tomuto problému může být šťáva z cibule. Snad jediným problémem je to, že ne každý dobře zvládne její zápach.
Nejčastějším typem vypadávání vlasů je tzv. androgenetická alopecie. Ta obvykle způsobuje ustupující linii vlasů u mužů a vypadávání vlasů na temeni hlavy u žen. Podle organizace Alopecia UK má tuto potíž zhruba polovina mužů starších 50 let a stejný počet žen starších 65 let. Věk však není jediným faktorem, který hraje roli. Existují desítky důvodů, proč mohou vlasy řídnout nebo vypadávat, a to i u mladých lidí.
Například alopecia areata je podle odborníků považována za třetí nejčastější formu ztráty vlasů po telogenním efluviu a androgenní (hormonální) alopecii. Jedná se o nepředvídatelnou autoimunitní kožní nemoc, s níž se setkají zhruba dva lidé ze sta.
Nyní se ovšem možná blýská na lepší časy. Sam Cinkir, generální ředitel společnosti specializující se na vlasy a kůži, říká: „Díky výzkumu a neustálému zdokonalování technologií lze vypadávání vlasů často úspěšně léčit.“
Jeho slova potvrzuje i chirurg, který se zabývá transplantací vlasů. „Mnoho pacientů hledá různé způsoby, jak zastavit úbytek vlasů a podpořit jejich růst. Například cibulová šťáva je jedním z nejoblíbenějších domácích prostředků,“ vysvětluje. „Předpokládá se, že cibulová šťáva zlepšuje krevní oběh kolem vlasových folikulů, což je životně důležité. Nedostatečný průtok krve totiž zbavuje vlasy základních živin a hrozí jejich lámání nebo vypadávání,“ říká expert.
Cibule je také známá vysokým obsahem síry. Síra se nachází v aminokyselinách, které jsou součástí bílkovin. A právě ty jsou nezbytné pro udržení pevnosti vlasů.
V roce 2002 dokonce proběhla studie, která účinnost cibulové šťávy potvrzuje. Necelá čtyřicítka účastníků byla rozdělena do dvou skupin. Jedna si po dobu dvou měsíců dvakrát denně aplikovala na pokožku hlavy cibulovou šťávu a druhá používala pouze vodu.
Po šesti týdnech hlásilo růst vlasů 20 z 23 pacientů (87 %) ve skupině s cibulovou šťávou, zatímco ve skupině s vodou z kohoutku pouze dva z 15 pacientů (13 %).