V Bělorusku už téměř dva měsíce přetrvávají demonstrace proti diktátorskému režimu Alexandra Lukašenka. Tamní občané jeho úspěch ve volbách považují jako zfalšovaný a nedělního protestu se opět zúčastnily desetitisíce lidí. Opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská v novém rozhovoru odhalila své plány na další postup. Chce vyzvat německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby ještě důrazněji zatlačila na Lukašenka.
V neděli opět vyrazili občané Minsku i dalších běloruských měst do ulic. Je to již tradice – už téměř dva měsíce vystupují proti nelegitimním zvolení Alexandra Lukašenka prezidentem. Policie i zástupci speciálních sil OMON proti nim tvrdě zasahují a během nejnovější demonstrace použili také vodní děla.
Jenže nejen v ulicích běloruských měst se zvyšuje napětí. Evropská unie v pátek rozhodla o uvalení sankcí vůči čtyřiceti vysoce postaveným běloruským úředníkům, ne však vůči Lukašenkovi. Dotčeným například zmrazila majetek v bankách v EU a není jim povolen ani vstup na území členských zemí. K sankcím se přidaly i USA. Velká Británie a Kanada.
Na straně Běloruska však stojí Rusko v čele s Vladimirem Putinem, a celá věc tím pádem nabírá na mnohem vážnějších geopolitických obrátkách, kdy stojí Rusko proti západu.
Německá kancléřka Angela Merkelová sankce schvaluje a považuje je za „důležité znamení pro protestující“. Opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská, která se proti Alexandru Lukašenkovi postavila ve volbách a momentálně je v exilu v Litvě, však volá po dalších krocích. Sdělila to v rozhovoru pro britský deník The Guardian.
Jak Lukašenka dotlačit k dialogu s lidmi
S Merkelovou se má Cichanouská setkat během návštěvy Berlína v úterý. Německé kancléřky se chce zeptat na „její potenciální účast jakožto prostředníka“ při jednání mezi demonstranty a vládou diktátora Lukašenka. K žádnému dialogu mezi nimi totiž momentálně nedochází, Lukašenko považuje všechny své kritiky za „ovce řízené západem“.
„Budeme diskutovat o způsobech, jak vyvinout tlak na Bělorusko, protože Bělorusové si myslí, že pouze pod tlakem můžeme donutit úřady k dialogu s lidmi,“ řekla Cichanouská. „Běloruští občané Lukašenka považují za nelegitimního. Někteří lidé by měli převzít odpovědnost a zahájit jednání, aby našli cestu z krize.“
Cichanouská objíždí nejrůznější západní politiky a získává si u nich přízeň. Setkala se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckým a po návštěvě Berlína odcestuje do Bratislavy na mezinárodní konferenci.
O diskuzi s ruskou stranou se také usilovně snaží – jak ale v rozhovoru přiznala, nepodařilo se jí to zatím ani na oficiální, ani na neformální úrovni.
„Byli jsme otevření hovořit se všemi a řekli jsme to mnohokrát. Možná bychom měli podniknout další kroky, abychom tomuto dialogu šli proaktivně naproti,“ uvedla.
Minulý týden také ohlásila vytvoření stínové vlády. „Lukašenkův režim je nejen nelegitimní, on si už ani neví rady se svými úkoly. Nemůžeme zahálet a pozorovat, jak se země čím dál více noří do krize. Abychom zajistili konání nových voleb, pokračuji v práci na sjednocování všech demokratických sil běloruské společnosti,“ napsala skrz komunikační aplikaci Telegram.