V Číhošti na Havlíčkobrodsku jsou v plném proudu přípravy na slavnost spojenou s uložením ostatků pátera Josefa Toufara v tamním kostele. Počet poutníků, kteří druhý červencový víkend 11. a 12. července přijdou do obce se 168 obyvateli uctít památku kněze umučeného komunistickým režimem, si nikdo netroufá odhadnout. Lidí ochotných pomoci s přípravami je naštěstí dost, jsou i z okolních vsí, řekl ČTK číhošťský starosta Jaroslav Tvrdík.
Kněz zemřel po mučení vyšetřovateli Státní bezpečnosti, kteří ho nutili k doznání, že v číhošťském kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Jeho kosterní ostatky byly loni vyzvednuty z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích a forenzní genetici nedávno potvrdili, že skutečně patří Toufarovi. „Mám nesmírnou radost, že se po těch 65 letech může otec Toufar vrátit do Číhoště, protože i místní obyvatelé ho považují za svého spoluobčana,“ řekl farář Tomáš Fiala, který se o číhošťskou farnost stará.
Nedělní mše se bude odehrávat před kostelem a bude přenášena na velkoplošné obrazovky na návsi. Profesionálům budou pomáhat farníci, místní spolky a další dobrovolníci. Jen u stánků s občerstvením a na parkovištích jich bude zaměstnáno nejméně 60. „Je to práce navíc, ale je to také reprezentace vesnice,“ řekl starosta.
Provizorní parkoviště budou i na loukách, místní hřiště se promění ve stanové městečko. Návštěvnost se totiž předpokládá už během soboty, kdy bude v kostele Nanebevzetí Panny Marie vystavena kovová schrána s Toufarovými ostatky. Na čestné stráži se u ní budou střídat i obyvatelé Toufarova rodného Arnolce.
„Hlavním úkolem teď bylo vybudovat hrob pro otce Toufara,“ řekl Fiala. Ostatky budou uprostřed kostelní lodi uloženy pod žulovou deskou, která bude na stejné úrovni s podlahou. Místo je připraveno. Naopak symbolický náhrobek u kostela připomínající utýraného faráře v posledním čtvrtstoletí už lidé odnesli, protože vedle pravého hrobu ztratil význam. Stane se součástí tamní expozice o Toufarovi.