Za novoroční projev premiéra Andreje Babiše by se nemusel stydět ani Gustáv Husák. Naše země prý vzkvétá díky vládním reformám, problémy nehrozí, všechny plány zvládneme. Realita je však jiná. Vláda se chová nezodpovědně, ceny dnes rostou téměř nejrychleji v Evropě a bez potřebných reforem bude hůř.
Premiér v poslední době stále častěji zdůrazňuje vládní úspěchy. Ať už skutečné, kterých je nejméně, domnělé či zcela vyfabulované. Četnost jeho optimistických výstupů úměrně stoupá tváří v tvář zpomalující ekonomice, nezodpovědnému zvyšování vládních výdajů, utahování šroubů státní byrokracie a rezignaci na nutné reformy.
Kdo je tahounem ekonomiky?
Babiš předvedl podobný výkon v novoročním projevu. „Dokážeme se radovat z toho, že se nám tak daří? Nemyslíte si, že se nám daří? Já ano,“ táže se a hned si sám odpovídá. Jsou téhož názoru například stovky tisíc podnikatelů a živnostníků, kterým stát zvyšuje byrokratickou zátěž, sankce, a ještě je cejchuje jako podvodníky?
Česká republika těží z několikaletého příznivého hospodářského růstu, za který by měla vláda poděkovat podnikatelskému sektoru, jenž je jeho tahounem. To premiér neučinil, vychválil se sám. Přisvojuje si zásluhy, na které nemá zásadnější vliv. Naopak firmám hází klacky pod nohy, zvyšuje jim náklady a ošetřuje zájmy velkých korporací.
Šéf ANO se dnes chlubí, že jsme úspěšní „díky vládním reformám a veřejným financím“. Manipuluje tak fakty. Nejen opozice a domácí experti včetně Národní rozpočtové rady, ale i renomované mezinárodní instituce kritizují Českou republiku za absenci reforem, zvláště důchodového systému. Vláda reformy naopak ruší (mj. nemocenského) a žádné neplánuje.
Některá data se nehodí
Premiér v oslavném pajánu opomněl některá data, která mu nehrají do karet. Podle posledního srovnání Světové banky se Česká republika loni propadla na 41. místo v žebříčku hodnocení nejlepších podmínek pro podnikání. Čas, který musí firmy strávit úředním papírováním, řadí naši zemi na 53. místo. V délce stavebního řízení jsme po šesti letech působení ANO ve vládě na žalostné 157. příčce.
Vážnější problémy se mohou projevit už v blízké budoucnosti, jelikož zpomaluje tempo příjmů a rostou schodky státního rozpočtu. Tlak na růst platů, který vláda podporuje prudkým navyšováním mezd a počtu státních zaměstnanců, omezí firemní investice.
Čtvrtý nejrychlejší růst inflace
Babiš se snaží sebechválou zakrýt skutečnost, že zvyšování mezd a penzí do značné míry pohltí významný růst cen základních služeb a zboží. V listopadu dosáhla inflace výše 3,1 procenta, což je čtvrté nejrychlejší tempo růstu v EU. Loni její vývoj překonal očekávání ekonomů i cílení České národní banky.
Tento strohý údaj má své konkrétní dopady na peněženky domácností. Jejich úspory ztratily na hodnotě nejvíce od doby ekonomické krize v roce 2012. Je to patrné i z nabídky bankovních spořicích i termínovaných účtů, jejichž úroky jsou v posledních letech většinou výrazně pod hodnotou inflace.
Největší podíl na jejím růstu přitom měly podle údajů Českého statistického úřadu ceny bydlení. Patří sem zvyšování cen nájemného, elektřiny (o 10 procent), vodného a stočného, uhlí, tepla a plynu. Významně rostou i ceny potravin, zejména vepřového masa, ovoce a zeleniny.
Vládní příspěvek ke zvýšení cen
Vláda přispěla ke zvýšení některých cen svojí vlajkovou lodí EET. Ceny restauračních služeb stouply za dva roky po jeho zavedení o 12 procent, přestože u nich došlo ke snížení DPH o pět procent.
Tento trend bude pokračovat i letos, přestože inflace má podle optimistických odhadů mírně klesnout. Vlna zdražování bude pokračovat. Nadále porostou ceny bydlení, elektřiny (až o řádově tisíce korun ročně), nemovitostí i potravin. Nové požadavky na čistotu emisí a povinnou výbavu zdraží nové i ojeté vozy.
K růstu části cen znovu přispěje vláda, když prosadila zvýšení spotřebních daní na tabák a alkohol. Krabička cigaret podraží o 13 korun, litrová láhev 40procentního alkoholu v průměru o 18 korun. Zdraží i pojištění.
Snížení DPH nesníží ceny
Ministryně financí Alena Schillerová zdůrazňuje, že schválený daňový balíček, zvyšující celkovou daňovou zátěž, obsahuje i přeřazení části služeb a zboží do nižší sazby DPH. Tím prý vychází vstříc zejména podnikatelům zařazeným do třetí a čtvrté vlny EET, které startují v květnu.
„Bylo by bláhové si myslet, že se celý efekt snížení DPH u daných produktů a služeb promítne ve snížení ceny. U řady služeb nedojde ke snížení cen vůbec,“ namítá analytik společnosti Next Finance Jiří Cihlář.
Firmy toho využijí k pokrytí rostoucích nákladů, ať už se jedná o vstupní ceny, energie, mzdy nebo bobtnající administrativu. Pokud někdo například očekává, že přeřazením do nižší sazby DPH zlevní pivo, bude vyveden z omylu.
Ceny řady služeb naopak porostou. Rozšíření EET na stovky dalších profesí vytěsní mnoho živnostníků z trhu a zhorší dostupnost jejich služeb hlavně na venkově. Snížení DPH se pro zákazníka neprojeví.
Totéž platí pro dodávky tepla, kde snížení DPH prosadila opozice. V tomto případě aspoň ceny nestoupnou tak výrazně, nebo v nejlepším případě zůstanou na svém. Zástupci tepláren totiž tvrdí, že jejich náklady dramaticky stoupají kvůli povolenkám, motivujícím ke snižování emisí skleníkových plynů. Zatímco v roce 2017 za ně teplárny zaplatily 1,5 miliardy korun, letos to bude už 13 miliard.
Obelhávání voličů
Podobný efekt vyvolá další vládou proti vůli zaměstnavatelů prosazené skokové zvýšení minimální a zaručené mzdy. Firmy zaměřené na nabídku služeb s nižší kvalifikací, například na úklidové či stavební práce, budou nuceny zvyšovat ceny. Jiné budou muset propouštět. Je tedy vidět, že vláda ANO a ČSSD prosazuje zcela protichůdné kroky, které situaci podnikatelů nevylepšují.
Zodpovědná vláda nelakuje situaci potěmkinovsky narůžovo, ale využívá příznivého cyklu, který nebude trvat věčně, k přípravě podmínek pro horší časy. To se neděje. Babišův populistický kabinet toto prostředí budoucím vládám naopak zhoršuje. Rozpustil finanční rezervy, zvyšuje daně a byrokracii v podnikání a už dnes žije nad poměry. Tím, že neříká celou pravdu, obelhává v první řadě svoje voliče.