Vláda hnutí ANO se zhlédla v představě policejního státu. Hned dva její členové navrhují nové vyšetřovací složky, zabývající se finanční kriminalitou. Ministryně financí Alena Schillerová chce Celní správě přisvojit policejní kompetence a ministr vnitra Lubomír Metnar připravuje finanční policii. Čím více státní represe, tím lépe.
[ctete postid=“194589″ title=“Bojovník proti korupci Babiš válčí s klientelistickou sítí ve vlastních řadách“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/04/Babiš-Faltýnek-3-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš je velmi alergický, když mu někdo připomíná trestní stíhání. „Já to “ permalink=“http://forum24.cz/bojovnik-proti-korupci-babis-valci-s-klientelistickou-siti-ve-vlastnich-radach/“]194589[/ctete]
Státní byrokracie v podání hnutí ANO nahlíží na všechny podnikatele jako na potenciální zloděje nebo bílé koně. Za tím účelem Andrej Babiš už jako ministr financí zavedl pod hrozbou drakonických sankcí nástroje typu EET a kontrolní hlášení DPH, zvyšující náklady a administrativu drtivé většině poctivých podnikatelů, zatímco velcí hráči dále „optimalizují“ stamilionové částky.
Ministerstvo financí tahounem represe
Finanční úřady pod vedením Martina Janečka zasahují obávanými zajišťovacími příkazy i zdravé a poctivé firmy a v desítkách případů je nezákonně zlikvidovaly. Teprve Nejvyšší správní soud v poslední době destruktivní činnost Finanční správy koriguje, ovšem napáchané škody jsou příliš velké, a nikdo za ně nenese odpovědnost.
Právě nadužívání zajišťovacích příkazů se už loni na jaře stalo ohniskem vážného sporu i uvnitř minulé vládní koalice. Premiér Sobotka tehdy odmítl nominaci Schillerové na místo odvolaného exministra financí Babiše, protože byla příliš spojena s nepřijatelně bující státní represí vůči podnikatelům. Lubomír Zaorálek před podzimními volbami přirovnal činnost Finanční správy k insolvenční mafii.
Kde je dnes Alena Schillerová a kde Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek? Současné Hamáčkovo vedení sociální demokracie, usilující o vstup do Babišovy vlády, proti Schillerové a její insolvenční mafii už nic nenamítá.
Vládě hnutí ANO v demisi však připadá úřední a policejní dozor stále nedostatečný a hodlá jej posilovat. Tahounem státní represe zůstává ministerstvo financí. Ministryně Schillerová projevuje neobyčejné pochopení pro rozšiřování vlivu státních úředníků a v tomto směru vyvíjí nejvíce energie.
Prolomení bankovního tajemství
Senát minulý týden odmítl její novelu daňového řádu, která šla daleko za evropskou směrnici, vyžadující mezinárodní spolupráci v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Podle ní mohou berní úředníci získat informace o majitelích účtů a podezřelých operacích z bank v případě, že o ně požádají finanční úřady jiných zemí.
Schillerová však chtěla pravomoc prolomit bankovní tajemství rozšířit i pro tuzemské správce daní. Podle kritiků hrozilo fatální nabourání práva na ochranu osobních údajů, úředníci by mohli novou pravomoc zneužívat. Proto senátoři vrátili předlohu sněmovně s tím, ať se drží původní minimalistické verze směrnice
Původní návrh novely předkládané ministryní byl ještě ostřejší a zaváněl porušováním základních ústavních práv. Poslanci zúžili široký okruh vyžadovaných údajů, které by banky musely tuzemským úřadům poskytovat, včetně klientovy IP adresy nebo telefonního čísla, ze kterého se připojuje k bankovním službám. Především ale vyřadili kontroverzní návrh Pirátů na prolomení advokátního tajemství, který Schillerová podpořila.
Podle této představy by se k informacím o klientech advokátů či daňových poradců mohl dostat jakýkoliv správce daně. Úředníkovi by stačilo jen podezření, že se dotyčný dopustil daňového podvodu ve výši alespoň půl milionu korun.
Paralelní policie
Dnes přichází agilní ministryně s novou iniciativou. Chce oprášit starší návrh svého předchůdce Andreje Babiše, který chtěl zásadně rozšířit kompetence Celní správy. „Shodou okolností“ krátce poté, co na post náměstka ředitele celníků v gesci svého resortu instaloval svého spojence v bezpečnostních složkách, bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu. Ten tehdy odešel z řad policie na protest kvůli změnám v její struktuře.
V současnosti Celní správa prověřuje trestné činy související především s daňovou či drogovou kriminalitou jen v prvotní fázi, tedy před obviněním podezřelých. Případy poté předává policii, která je dotahuje až k soudu. Ministerstvo financí počítalo s tím, že by si celníci dané kauzy ponechali a vyšetřovali je sami stejně jako policisté.
Babiš před rokem prohrál, když narazil na nezájem koaliční ČSSD. Odpůrci argumentovali zbytečnou dvojkolejností vyšetřování totožných deliktů, a zejména obavami, že tak pod vedením loajálního Šlachty vyroste paralelní policie, nové Babišovo bezpečnostní mocenské centrum. Docházelo by přitom k překrývání kompetencí, podobně jako předtím mezi ÚOOZ a protikorupční policií. Nevznikla by tak zdravá a soutěživá konkurence mezi útvary, ale nezdravá a rozkladná řevnivost.
Je takřka nepochopitelné, že totožný návrh, aby celníci mohli stejně jako policie vyšetřovat daňové trestné činy, předkládá ministryně Schillerová i dnes. Kritické hlasy znovu varují před posilováním státní moci, zbytečným rozmělňováním kompetencí a hrozbou konfliktů vyplývajících ze vzájemné rivality.
Když dva dělají totéž
V téže době, co Alena Schillerová oprášila návrh na rozšíření pravomocí celníků, připravuje ministr vnitra Lubomír Metnar obnovení finanční policie. Nový útvar by absorboval i současnou daňovou Kobru, spojující práci policistů, celníků a berních úředníků. Prý proto, že není spokojen s prací nové Národní centrály proti organizovanému zločinu, vzniklé sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. Jak tato představa navazuje na záměry Schillerové, není známo.
[ctete postid=“194843″ title=“Zrušte trafiky, volte profíky, mystifikovalo hnutí ANO aneb Kleslovou to začalo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/04/ANO-trafiky-385×230.jpg“ excerpt=“Hnutí ANO založilo svůj volební úspěch na marketingovém populismu, vymezujícím se “ permalink=“http://forum24.cz/zruste-trafiky-volte-profiky-mystifikovalo-hnuti-ano-aneb-kleslovou-to-zacalo/“]194843[/ctete]
Ministři Babišovy vlády projevují až chorobnou touhu zvyšovat státní represi a posilovat moc bezpečnostních složek. Nejsou přitom koordinováni, což vytváří poněkud bizarní obraz vlády „odborníků“, kteří si dělají, co chtějí.
Když dva dělají totéž, není to totéž. Ačkoli hnutí ANO policejní reformu před dvěma lety kritizovalo a málem kvůli ní položilo Sobotkovu vládu, dnes chystá jinou reorganizaci, psanou podle jeho not.
Andrej Babiš prosazuje nezlomnou víru, že stát musí mít co nejvíce pravomocí, aby mohl zasahovat lidem do života ve jménu jakobínského tažení proti podvodníkům. Tedy s jedinou výjimkou: pokud se podezření netýká jeho osoby. V takovém případě je nutné zakročit, zastrašit troufalce a odklonit zájem „zaplacených“ státních orgánů jiným směrem. Hlavně vytvářet dojem, že se v boji proti zlořádům pořád něco děje, nehledě na důsledky.