K podivné nicméně symbolické válce za použití tanků došlo ve městě Sabaha na jihu Libye. Vše začalo, když kolem jednoho obchodu ve městě procházela skupina školaček a ochočená opice, patřící majiteli obchodu, je napadla a strhla pokrývku hlavy jedné z nich. Pokrytí hlavy v judaismu kvůli ctnosti se vztahuje na vdané ženy, pokrytí hlavy u žen přijalo i křesťanství a islám. Zatímco v křesťanství se během posledních staletí tato tradice vytratila, v islámu se stala symbolem, a došla někdy až do extrémních podob.
Kromě spravedlivě rozzlobených rodičů, kterým se na děti vrhá opice, zde jde hlavně o urážku a ponížení, které dívka podstoupila. Aby zkáza byla dokonána, prodavač jménem Zavan (mající symbolické jméno označující v aramejštině prodávání), kterému opice patřila, patří k libyjskému kmeni Al Kdadfa a ony školačky ke kmeni Aulad Sulejman.
Představitelé kmene Aulad Sulejman místo toho, aby požádali o satisfakci a nápravu, aby se napadení již nemohlo opakovat, v hněvu zabili tři příslušníky kmene Al Kdadfa, jehož příslušníkem je prodavač, a samozřejmě i samotnou opici. Odveta přerostla ve všeobecné násilí a byly nasazeny i tanky a další těžké zbraně. Boje se odehrávají převážně ve středu města Sabaha, kde byl ochromen veškerý život. Město Sabaha je poblíž hranice Libye, daleko za prahem moci či zájmu ústřední vlády. Tudy proudí řada ilegálních uprchlíků, ale také dodávky zbraní, což též vysvětluje jejich použití na obou znepřátelených stranách konfliktu.
Velká část města je zničena, všechna vyjednávání byla zatím neúspěšná, nepodařilo se dokonce ani vyjednat příměří kvůli odklizení mrtvých těl a ošetření zraněných, přitom mezi zraněnými je mnoho žen a dětí, jelikož jsou ostřelovány i obytné domy. Nejméně 16 lidí již bylo zabito a přes 50 zraněno, mezi zraněnými jsou i cizí státní příslušníci z oblasti jižní Sahary.
Není to však první vlna násilí, která město postihla. K podobným konfliktům zde v posledních letech došlo již několikrát. Město sužují ozbrojené milice, které si jej navzájem rozdělily, a někdy o něj spolu bojují. Dva kmeny, které mezi sebou bojují, patří k nejváženějším v jižní Libyi, a také k těm nejmocnějším. V tom je i nebezpečí, že se konflikt rozšíří. Do střetů se zapojila již i vláda výzvou k představitelům obou kmenů, aby situaci uklidnili, střety ve městě nicméně nadále pokračují.