Čína chce přijmout řadu zákonů s cílem „modernizovat čínský systém a kapacitu národní bezpečnosti“ a zároveň ochránit své svrchované zájmy. To je podle některých analytiků známkou toho, že se Peking více soustřeďuje na to, co vnímá jako bezpečnostní hrozby, napsala agentura Reuters.
Během plenárního zasedání čínského parlamentu se představitelé Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ) zavázali přijmout mimo jiné zákony o řízení mimořádných událostí a zákon o jaderné energii. Hodlají také letos zrevidovat zákony o vzdělávání v oblasti národní obrany a kybernetické bezpečnosti.
Roční legislativní plán se ve zvýšené míře zaměřuje na národní bezpečnost v souladu s rostoucím důrazem prezidenta Si Ťin-pchinga na prevenci vnitřních i vnějších hrozeb.
Pokud jde o bezpečnost v oblasti počítačových technologií, představuje základní kámen zákon o kybernetické bezpečnosti přijatý v roce 2016. Peking v posledních třech letech zpřísnil s odkazem na národní bezpečnost kontrolu toho, jakým způsobem společnosti ukládají a přenášejí údaje uživatelů. Podle odborníků prezident Si Ťin-pching udělal z národní bezpečnosti klíčové paradigma, které prostupuje všemi aspekty čínského vládnutí.
Čína minulý měsíc rozšířila svůj zákon o státním tajemství tak, aby do okruhu omezených citlivých informací zahrnula i „pracovní tajemství“, a loni přijala kontroverzní zákon o boji proti špionáži, z něhož mají obavy zahraniční firmy.