Zprávy z Tchaj-wanu, připravujícího se na možný vojenský střet s Čínou, nejsou s ohledem na poslední čínské vojenské cvičení překvapivé. Nové hypersonické střely představené v neděli 31. července totiž budí respekt. Dokonce by podle expertů mohly překonat dřívější čínské rakety, kterým se říkalo „létající rozsudek smrti“.
Vojenské cvičení poblíž Tchaj-wanu mělo za účel předvést čínskou armádu v nejlepším světle a zastrašit potenciální protivníky. I proto se v rámci této akce odehrálo první odpálení nové hypersonické rakety přezdívané „zabiják letadlových lodí“, informuje server Global Times.
Záběry, které poskytla mimo jiné čínská státní televize China Central Television, byly prezentovány jako „schopnosti čínských jednotek ukázané v 81 sekundách“ a představily, jak ničivou silou armáda asijské velmoci disponuje. Přestože čínský vojenský expert Song Zhongping tvrdí, že se jednalo o předčasnou oslavu Dne čínské armády a země předváděla své schopnosti a flexibilitu zbraně, západní státy berou odpálení rakety velmi vážně.
Song Zhongping totiž řekl, že zbraň lze použít naprosto kdekoliv. Díky své flexibilitě bude pro nepřítele nová raketa těžko dohledatelná. Odborníci se shodli, že nová střela připomíná pozemní hypersonickou balistickou jadernou střelu Dongfeng 17 (DF-17).
Té se přezdívá „létající rozsudek smrti“ a může být vybavena jadernou hlavicí. Trefit dokáže i pohyblivé cíle, navíc je levná. „Její relativně nízká cena znamená, že jich armáda může vypálit desítky,“ vysvětluje expert na námořní válku Sidharth Kaushal.
DF-17 byla oficiálně představena na vojenské přehlídce 1. října 2019, čímž se stala prvním čínským operačním hypersonickým zbraňovým systémem a jedním z prvních na světě, který byl uveden do plného provozu.