Čína dodává Rusku technologie a vybavení, které jsou stále důležitější pro válku na Ukrajině. Vyplývá to ze zprávy amerických tajných služeb, kterou zveřejnila americká televize CNN. Čínské ekonomické vztahy s Ruskem podle zprávy pomáhají omezit dopad západních sankcí.
Zpráva s názvem Podpora poskytovaná Čínskou lidovou republikou Rusku z velké části cituje údaje z otevřených zdrojů a zprávy západního tisku. Obsahuje ale také hodnocení americké zpravodajské komunity, že se Čína stává stále důležitější oporou Ruska v jeho válečném úsilí.
Jen od letošního března Čína Rusku dodala drony a jejich součástky za více než 12 milionů dolarů, uvádí zprávy amerických tajných služeb. Čínské státní obranné společnosti rovněž dodávají ruským obranným společnostem vlastněným vládou, na které byly uvaleny sankce, další technologie dvojího užití. Ty moskevská armáda využívá k pokračování války na Ukrajině, uvádí zpráva. Konkrétně jde o navigační vybavení, rušící technologie a díly stíhaček.
Zpráva dodává, že od roku 2021 také výrazně vzrostl vývoz polovodičů z Číny do Ruska. „Navzdory přísným západním sankcím a kontrolám vývozu proudí do Ruska polovodiče vyrobené v USA nebo pod americkou značkou v hodnotě stovek milionů dolarů,“ píšou tajné služby. Čínské firmy prý pomáhají Moskvě tyto sankce obcházet.
Zpráva také dodává, že Čína se od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 stala pro Rusko ještě důležitějším ekonomickým partnerem.
Bidenova administrativa opakovaně kritizovala Čínu pro důkazy, které naznačují, že čínské společnosti prodaly Rusku vybavení pro použití na Ukrajině, ale američtí představitelé tvrdí, že dosud nezaznamenali žádné známky toho, že by Čína poskytla Rusku zbraně nebo vojenskou pomoc. Peking tvrdí, že je vůči válce na Ukrajině neutrální.
Podle mnohých analytiků se od začátku války na Ukrajině Čína s Ruskem sbližuje. V březnu letošního roku čínský prezident Si Ťin-pching navštívil Rusko. „Sleduje za tím své zájmy. Zájmem Číny je dráždit svět a odvádět tím pádem pozornost od sebe. Čína má spoustu problémů, které by západní svět jinak velice agilně kritizoval. Nebudu je ani vypočítávat, ale jsou to Ujgurové, Tibeťané, Hongkong a tak dále,“ okomentoval už dříve v rozhovoru pro deník FORUM 24 čínsko-ruské vztahy expert na Rusko Jefim Fištejn.
„Místo toho, aby se stali terčem světové kritiky, se Číňané těší z toho, že je obrácená proti Rusku. Pro Čínu je to velmi výhodná situace. Proto režim, který je narušitelem všech mezinárodních norem, budou podporovat, protože působí jako hromosvod a stahuje blesky na Rusko,“ dodal.