Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že kontaktovalo Prahu kvůli telefonátu s Tchaj-wanem, který má v plánu uskutečnit budoucí prezident Petr Pavel. Upozornilo, že česká strana by měla respektovat princip „jedné Číny“. Informovala o tom agentura Reuters.
Pavel s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-Wen hovořil v pondělí. Jde o nezvyklý krok, jelikož Česká republika nemá s Tchaj-wanem, který si dlouhodobě nárokuje Čína jako svou provincii, formální vztahy. Většina světových lídrů se také veřejným vztahům s ostrovem vyhýbá.
„Čína v současné době hledá ověření u české strany. Doufáme, že česká strana bude dodržovat princip jedné Číny,“ stojí v prohlášení, které čínské ministerstvo zahraničí poskytlo agentuře Reuters.
„Dnes jsem mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Poděkoval jsem jí za gratulaci a ujistil jsem ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství,“ napsal na twitter nově zvolený prezident s tím, že doufá, že bude mít možnost potkat se s Cchaj Jing-wen osobně.
Pavel hned po svém zvolení oznámil, že se chystá volat ukrajinskému prezidentovi Zelenskému a na Tchaj-wan. Uvedl, že je pro něj zahraniční politika a upevnění mezinárodních vztahů důležité. K Číně se Pavel vyjadřoval už během volební kampaně, kdy ji označil za bezpečnostní hrozbu. Čína je podle něj totalitním systémem, který lidská práva porušuje, a ekonomické vztahy by podle něj neměly nad lidskými právy převážit.
Většina světových lídrů se vyhýbá veřejné podpoře Tchaj-wanu, aby neohrozili obchod s Čínou. V roce 2016 například mluvil s tchajwanskou prezidentkou nově zvolený Donald Trump. V Pekingu to vzápětí vyvolalo vlnu protestů. Negativní reakce následovaly i v roce 2020, kdy ostrov navštívil předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). V následujícím roce plánuje podobnou cestu uskutečnit i předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).