Čína zakázala některé talentové reality show a nařídila televizním stanicím, aby nepropagovaly „slabošské“ muže. Je to další pokus o změnu kultury obrovského zábavního průmyslu, který podle úřadů svádí mladé Číňany na scestí.
Jak píše The Guardian, Národní správa pro rozhlasové a televizní vysílání to uvedla v nových nařízeních, která byla oznámena ve čtvrtek.
Regulátor rovněž nařídil provozovatelům vysílání, aby se bránili „nenormální estetice“, jako jsou „slabošští“ muži, „vulgární influenceři“, nadsazené platy hvězd a umělci s „pokleslou morálkou“.
Podle regulátora mají nová pravidla napravit údajné problémy s porušováním zákona a morálky ze strany umělců a s chaosem v „komunitě fanoušků“, vytvořit atmosféru lásky ke straně a zemi a úcty k morálce a umění.
„Pořady o vývoji idolů se v posledních letech staly v Číně velkým fenoménem, mimo jiné proto, že producenti těchto pořadů zavádějí inovativní formáty ze zemí, jako jsou Jižní Korea a Británie, a úspěšně je lokalizují na čínský trh,“ píše The Guardian. „Pořady jako Youth with You a Produce 101 představily veřejnosti tvorbu chlapeckých a dívčích skupin a prostřednictvím tvrdé soutěže a přísného mentorství proměnily stážisty – většinou mladé Číňany z běžného prostředí – v celebrity.“
Podle údajů o deseti nejsledovanějších pořadech, které sestavil výzkumný ústav Maoyan, odnož místního poskytovatele zábavních služeb, je Produce 101 jedním z nejsledovanějších pořadů v Číně.
„Výzkum zjistil, že celých 52 procent diváků Produce 101 se narodilo po roce 1990, a zmiňuje, že této talentové show, která produkuje dívčí skupiny, věnují velkou pozornost také mladí diváci mužského pohlaví.“
Jenže celebrity se někdy chovají tak, že to čínským úřadům dělá starosti. Kanadsko-čínská popová hvězda Kris Wu byl před několika týdny zadržen kvůli obvinění ze znásilnění, mnoho jeho věrných fanoušků údajně navrhlo zorganizovat „útěk z vězení“, aby ho „zachránili“. On sám tato tvrzení popírá.
Úřady poté slíbily, že omezí chování „chaotických“ čínských fandů, které považují za iracionální uctívání celebrit.
„Regulační orgán se zřejmě obává také širší společenské kultury, kterou utváří konzumace zpráv o celebritách a zábavných pořadů mladými Číňany, a jejího potenciálu, který může být v rozporu se současnými hodnotami prosazovanými v Číně. Ve čtvrtečním prohlášení regulátor požádal čínská média, aby ‚rozhodně odolávala předvádění bohatství a požitků, vyzdvihování drbů a soukromí, negativním žhavým tématům, vulgárním internetovým celebritám a bezednému oceňování ošklivosti a dalším ‚pan-zábavním‘ tendencím.“
Současně s tímto oznámením regulátor ve čtvrtek také zveřejnil seznam 24 pořadů, které považoval za nejlepší v prvním čtvrtletí letošního roku. Mezi tituly byla řada pořadů souvisejících s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem a také jeden s názvem „odhalující, jak BBC produkuje antiintelektuální reportáže“.