Číně nelze věřit, že zprostředkuje mír mezi Ruskem a Ukrajinou, varuje prezident Petr Pavel v rozhovoru pro web Politico. Peking má podle něj příliš velký prospěch z prodlužování války a pozorně sleduje, jak si Západ proti Rusku počíná. Mluvil také o hrozbě ruského vlivu na Slovensku a v Maďarsku.
Podle francouzského prezidenta Macrona může Čína díky svým blízkým vztahům s Ruskem hrát důležitou roli při hledání cesty k míru na Ukrajině. Většina západních zemí je ale k tomuto řešení skeptická, stejně jako prezident Pavel. „Věřím, že je v zájmu Číny prodloužit status quo, protože to může Rusko dotlačit k řadě ústupků,“ řekl v rozhovoru.
Dodal, že si nemyslí, že Čína má skutečný zájem vyřešit válku v krátké době. „Čína se z konfliktu každý den učí. Pozorně sledují, co Rusko dělá, jak reaguje Západ,“ řekl. „Pro Čínu je také dobré, že se Západ pravděpodobně stává trochu slabší podporou Ukrajiny.“ Peking navíc těží z „neomezeného“ partnerství s Ruskem, díky kterému získává levnou ropu, plyn a další zdroje.
NATO se dlouhodobě snaží dohodnout, že bude na obranu vynakládat nejméně dvě procenta HDP. Tento cíl mají už roky, ale za minulý rok ho splnilo pouze 7 ze 30 členských zemí. Podle Pavla se ale soustředíme na hranici dvou procent až příliš. „Pro velitele na zemi jsou důležité tanky, letadla, lodě a řada dalších schopností, nikoli to, kolik příslušná země utratí za obranu.“
Spojenci se podle bývalého generála musí více zaměřit na své vojenské schopnosti a zajistit, aby měli dobře vybavené síly ve vysoké připravenosti. Také potřebují zajistit, aby běžní občané podporovali větší zaměření Evropy na obranu. „Co považuji za zásadní, je vysvětlit tuto novou realitu našim vlastním populacím,“ řekl Pavel.
Prezident dále vyjádřil obavy z nárůstu populismu a ruského vlivu v sousedních zemích. Upozornil na možnost vítězství populistů ve volbách na Slovensku, které se konají v září. „Byla by to složitá situace pro Slovensko, ale i pro nás jako sousedy a opravdu velmi blízké partnery.“ Ještě větší nebezpečí ruského vlivu je podle něj v Maďarsku.
Pavel mluvil také o protivládních protestech, které se v České republice v posledních měsících odehrávají, a řekl, že by protestující neměli být vnímáni obecně stejně a že politici musí vynaložit více úsilí na vysvětlování politiky občanům. „Neházel bych všechny lidi, kteří se účastní těchto demonstrací a protestů, do jednoho koše,“ uvedl. „Část z nich je pravděpodobně inspirována proruským vlivem. Ale mnoho z nich prostě není spokojeno se způsobem, jakým vláda komunikuje různá opatření v sociální a ekonomické oblasti,“ dodal s tím, že je fér přiznat, že komunikace není nejsilnější stránkou současné české vlády.