Výzkumy v armádní oblasti jsou pro čínské vědce mezi těmi nedůležitějšími. Nyní se jim zřejmě podařilo vytvořit dlouho diskutovanou “létající ponorku”. Bojový stroj, který dokáže svého nepřítele ohrozit z vody i ze vzduchu. Prototyp, který Číňané představili, je prý navíc “neviditelný”.
Stealth ponorky se totiž podle zprávy deníku South China Morning Post umí vyhýbat radarům i sonarům. Prototyp létajícího ponorkového dronu již byl postaven a testován ve výzkumné laboratoři na Nanjing University of Aeronautics and Astronautics.
„Neviditelný“ dron je poháněn čtyřmi vrtulemi, pod vodou klouže díky dvěma křídlům. Ta se na hladině vysunou a dron se vznese do vzduchu rychlostí až 75 km/h. „Při letu v režimu pevných křídel spotřebovává málo energie, takže může ve vzduchu plnit některé rychlé mise na dlouhé vzdálenosti,“ uvedl profesor Ang Haisong.
Opravdovým důvodem, proč Čína takový stroj vyvíjí je podle odborníků jeho schopnost vyhýbat se protivzdušné obraně a provádět překvapivé kamikadze útoky.
Podle South China Morning Post se však nejedná o jediný model “létající ponorky”, který čínští vědci hodlají uvést do provozu. „Jsou určeny především pro vojenské účely. Některé mohou létat nadzvukovou rychlostí,“ uvedl výzkumník ze Severozápadní polytechnické univerzity v Xianu.
Transmediální plavidla, jak jsou nové stroje pojmenovány, údajně dokáží ochromit celou flotilu letadlových lodí. Při detekci radarem se totiž ponoří pod vodu a naopak se vynoří, aby se vyhnula sonaru.
Létající ponorka sestrojená týmem profesora Anga má podle zprávy deníku The Sun v “břiše” vzduchový vak naplněný vodou, který upravuje vztlak, takže se může tiše pohybovat v dané hloubce.
Zatím se však objevují i konstrukční problémy. Pokud se totiž transmediální plavidlo vznese přímo z vody, je vzlet nestabilní kvůli povrchovým vlnám a současné interakci dronu se vzduchem a vodou. To má vyřešit mechanismus, který umožní ponorce klouzání po vlnách před tím, než se vznese.