Zatímco psi a kočky na tom budou nyní v Číně zase o něco lépe, protože Šen-čen, jedno z největších měst v zemi, zakázalo konzumaci jejich masa, medvědi se mají využít k léčbě koronaviru.
Šen-čen se stal prvním čínským městem, které zakázalo prodej a konzumaci masa psů a koček. Je to reakce na fakt, že ohnisko koronaviru souviselo s prodejem masa volně žijících živočichů. To přimělo čínské orgány k zákazu obchodování s takovým masem a jeho konzumace. Šen-čen šel ještě o krok dále a rozšířil zákaz i na psí a kočičí maso. Nový zákon vstoupí v platnost 1. května.
Podle Humane Society International (HSI) je v Asii zabito třicet milionů psů ročně. V Číně nicméně pojídání psího masa není tak běžné, jak si lidé v zahraničí někdy myslí, a většina Číňanů ho nikdy nejedla a nemá to ani v úmyslu.
„Psi a kočky si jako domácí mazlíčci vytvořili mnohem užší vztahy s lidmi než všechna ostatní zvířata a zákaz konzumace psů a koček a jiných domácích zvířat je běžnou praxí ve vyspělých zemích a v Hongkongu a na Tchaj-wanu,“ uvedlo podle zprávy agentury Reuters vedení města. „Tento zákaz také reaguje na požadavky a ducha lidské civilizace.“
Organizace Humane Society International (HSI) tento krok ocenila. „Mohl by to být skutečně zlomový okamžik ve snaze ukončit tento brutální obchod, který každoročně v Číně zabije odhadem deset milionů psů a čtyři miliony koček,“ říká odborník doktor Peter Li. Jenže současně s tím Čína schválila použití takzvané medvědí žluči k léčbě pacientů s koronaviry. Jedná se o trávicí tekutinu získávanou od medvědů žijících v zajetí. V tradiční čínské medicíně se užívá již dlouho.
Účinná látka, kyselina ursodeoxycholová, se používá k rozpouštění žlučových kamenů a léčbě onemocnění jater. Neexistuje však žádný důkaz, že je účinná proti koronaviru, a proces odběru je pro zvířata bolestivý a stresující.
(Zdroj: BBC.com)