Kreml prohlásil, že Čína má suverénní právo provádět rozsáhlá vojenská cvičení v okolí Tchaj-wanu, a obvinil Spojené státy americké z uměle vyvolaného napětí v regionu, uvedla agentura Reuters. Čínské cvičení se však nedotýká pouze Tchaj-wanu. Japonsko si dnes na Čínu stěžovalo poté, co pět čínských raket dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny, informovala agentura Kjódó.
Čína dnes vypálila podle Tchaj-wanu 11 balistických raket Tung-feng (Dongfeng) v okolí ostrova, čímž zahájila první den vojenského cvičení poté, co z Tchaj-peje odletěla předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.
„Napětí v regionu a kolem Tchaj-wanu bylo vyprovokováno návštěvou Nancy Pelosiové. Byla to naprosto zbytečná návštěva a zbytečná provokace,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Oproti tomu japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši dnes vyjádřil vážné znepokojení nad probíhajícím rozsáhlým vojenským cvičením a dodal, že Tokio očekává, že otázky týkající se samosprávného demokratického ostrova budou vyřešeny mírovou cestou.
Ministři zahraničí zemí G7, včetně Japonska, navíc ve středu vyzvali Čínu, aby řešila napětí v oblasti Tchajwanského průlivu mírovým způsobem. Čína dnes v reakci na to zrušila bilaterální jednání mezi čínským ministrem zahraničí Wang Iem a Hajašim. Čínská strana je totiž podle mluvčí čínské diplomacie, Chua Čchun-jing, velmi nespokojená se společným prohlášením zemí G7 o Tchaj-wanu.
Čínská armáda dnes ráno zahájila vojenské cvičení včetně ostrých střeleb ve vodách a ve vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan. Cvičení bude pokračovat až do neděle.
Tchajwanská prezidentka dnes zdůraznila, že Tchaj-wan se nebude vyhýbat obraně svého území. Čína podle ní narušila mezinárodní svobodu plavby a poškodila status quo a stabilitu v regionu.