Čína spustila mezinárodní mediální kampaň, která má zpochybnit informace o utlačování menšiny muslimských Ujgurů v „Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang“. Čínský komunistický režim tak zjevně reaguje na četné zpravodajské výstupy s podrobnostmi o držení příslušníků nepohodlných menšin v převýchovných táborech.
O čínském Sin-ťiangu, kde podle portálu Sinopsis ještě nedávno mizeli lidé po tisících, nově a poměrně hojně referují místní státní média. Režim tím reaguje na aktuální zjištění svobodných médií o tamních převýchovných táborech. Zjevně jej totiž znepokojuje iniciativa amerických zákonodárců, která by mohla prosadit sankce na jednotlivce zodpovědné za existenci těchto táborů.
Server deníku Frankfurter llgemeine Zeitung popsal, jak tato televizní propaganda určená čínskému publiku vypadá. Jejím mottem je hláška „Jeden Sin-ťiang, dva příběhy“. Západní média referují o více než milionu muslimů držených bez předchozího soudu v ostře střežených zařízeních, kde jim čínští ideologové vymývají mozek. Potvrzují to výpovědi svědků, satelitní snímky i uniklé vládní dokumenty.
Druhý, podle komunistů pravdivý příběh, odkazuje na figury, jako je jistá francouzská „odbornice na Čínu a filozofka“ Sonia Bresslerová. Režimní hlásná trouba Sin-chua předkládá k uvěření citace, v nichž zmíněná osoba tvrdí, že v Sin-ťiangu žijí „mnohé etnické skupiny v harmonické pospolitosti“. Propagandistické texty, v nichž čínský režim mimo jiné nařkl Spojené státy ze zneužití tématu lidských práv ve snaze o upevnění hegemonie, šíří v osmi evropských jazycích. Titulek jednoho z podle všeho strojových překladů zní: „Xinjiang urychluje vysoce kvalitní rozvoj pro šťastný život místních lidí“. Obsahem je nadšené sdělení, že je tam továrna, která vyrábí transformátory a pracují v ní lidé. Bresslerová je ovšem jen jednou z mnoha zahraničních postav, které si čínský režim obstaral k tomu, aby své propagandě dodal zdání mezinárodní legitimity. Takto vzniklé texty Peking následně šíří přes Twitter, Youtube a Facebook, které jsou v Číně zakázané.
Součástí snah o nápravu obrazu Číny ve světě jsou i „tiskové konference“ jako ta z minulého pondělí. Na ní čínský guvernér Sin-ťiangu Shohrat Zakir vyprávěl o tom, jak již všichni „učni“ (tak Čína nazývá lidi násilně držené v převýchovných táborech) dokončili učení a s pomocí vlády si našli stabilní pracovní místa a zlepšili si kvalitu života. Jak poznamenává server Faz.de, na předchozí červencové tiskové konferenci říkal Zakir přesně totéž, dodnes však svůj malebný obrázek Sin-ťiangu nepodložil ničím hmatatelným. Guvernér novinářům nebyl schopný sdělit ani počet „absolventů“. Na opakovaný dotaz jen reagoval slovy o tom, že je „dynamický“.