NÁZOR / Evropa už skoro tři roky řeší bezprostřední ohrožení své bezpečnosti ve formě ruské invaze na Ukrajinu. Nicméně napětí roste i v dalších oblastech, které představují neuralgické body mezinárodních vztahů. Čína si nedávno formou vojenského cvičení odzkoušela blokádu Tchaj-wanu. Nepřímo jí pomáhalo i Rusko. Peking dobře sleduje reakci Západu na Ukrajině. Slabost zvýší možnost, že se odhodlá k přímé agresi.
Vojenské cvičení v bezprostřední blízkosti ostrova bylo čistě čínskou záležitostí. Zúčastnilo se jej 153 letadel a 14 lodí, včetně jedné ze dvou letadlových lodí. Podobná cvičení mohou být přípravou na invazi, ale Peking se také může připravovat na blokádu ostrova, která by jeho demokratické vedení měla přinutit vyhovět čínským požadavkům.
Třetí světová válka v Pacifiku
Těsně před nácvikem útoku či blokády Tchaj-wanu probíhalo společné cvičení ruských a čínských ozbrojených sil v severozápadních tichomoří v Japonském moři. Podle prohlášení velení ruského námořnictva trénovala společná flotila boj proti ponorkám a protivzdušnou obranu.
Společná cvičení námořních sil těchto zemí probíhají už od roku 2012. Není to tedy tak, že by USA kvůli Ukrajině Rusko tlačila do čínské náruče, jak tvrdí někteří kritici. Nicméně souběh s operacemi kolem Tchaj-wanu může znamenat silný vzkaz Spojeným státům. Zajištění přístupových cest do Jihočínského moře s ruskou pomocí je totiž důležitou součástí čínské strategie pro ovládnutí ostrova silou.
Jde o postup zvaný A2/AD (anti-access/area denial, tedy zamezení přístupu do určité oblasti). Na rozdíl od Číny by totiž USA a jejich spojenci museli k ostrovu napřed přisunout lodě, letadla i případně pozemní síly. Podobná taktika by fungovala i v případě, že by americké síly musely prolamovat čínskou blokádu ostrova.
Odstrašení závisí na síle a odhodlání ji použít
Ať už by válka o Tchaj-wan dopadla jakkoliv, je nabíledni, že by šlo o strašlivý konflikt s mnoha oběťmi. Zapojení Ruska samozřejmě není automatické, i když se na to zjevně ruské námořnictvo připravuje. Zároveň je ale potřeba s touto možností počítat. Ideální by tedy samozřejmě bylo, aby k takovému konfliktu vůbec nedošlo.
I proto je důležité, aby Spojené státy nedovolily, aby Moskvě agrese proti Ukrajině přinesla úspěch. Pokud by byl Kyjev dotlačen k potupnému míru, kdy by ztratil území a nezískal by za to pevné bezpečnostní záruky, chuť Pekingu řešit sjednocení s Tchaj-wanem silou se zvýší.
Spojené státy i jejich spojenci se tak musí Čínu snažit odstrašit. V tomto ohledu bohužel slova možného budoucího prezidenta USA vzbuzují spíše obavy. Donald Trump řekl, že na čínskou blokádu ostrova by reagoval zavedením cel. Ta chce ale zavést v každém případě. Rusko navíc na Ukrajině neodradila ani hrozba bezprecedentních sankcí. S Čínou Západ stejnou chybu opakovat nesmí.