KOMENTÁŘ / Od začátku plnohodnoté ruské invaze na Ukrajinu Čína považuje tento konflikt za vynikající studijní materiál. Sleduje jednak reakci Západu v čele se Spojenými státy americkými, výkony zbraní na bojišti, ale i efektivitu sankcí. Deník Wall Street Journal teď přišel se zjištěním, že čínská delegace to poslední zjišťovala při návštěvě ruské centrální banky. Potvrzuje se tak, že výsledek války na Ukrajině bude mít vliv i na stabilitu v jiných oblastech.
Peking se o sankce totiž zajímá především pro případ, že by se rozhodl k vojenské akci proti Tchajwanu. Může se pokusit o nějakou formu blokády, která by nemusela vyprovokovat přímou ozbrojenou intervenci Spojených států, a pak by sankce mohly být hlavním nástrojem. Čína má přitom v zahraničích měnách uloženy přes tři biliony dolarů. Jen americké dluhopisy z toho tvoří skoro 800 miliard. Drtivá většina toho, co není uloženo v dolarech, pak Peking drží v eurech, jenech a librách.
Osa Moskva–Peking by nás měla děsit
Čína se v současném konfliktu staví do role neutrálního státu. Reálně však masivně podporuje ruské válečné úsilí, i když to je často především proto, že je to pro ni výhodné. K pozitivním vlivům patří snad jen to, že Čína se jasně staví proti použití jaderných zbraní Ruskem. Celkově vzato je ale pro čínské soudruhy zjevně žádoucí ruské vítězství.
Pokud Moskvě projde agrese s tím, že bude Ukrajina donucena se de iure vzdát okupovaných území, bude to pro Peking jasný signál. Agrese se vyplatí. Západ možná bude chvíli brblat něco o hodnotách a demokracii, ale nakonec nebude chtít riskovat.
Čína si už dlouho brousí zuby na Tchajwan. Elon Musk, který je teď možná nejbližším poradcem nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, možná i na Putinovo přání ostrovu odmítal postkytnout připojení přes Starlink. Už v roce 2022 pak Tchajwanu doporučil přijmout řešení na bázi principu jedna země, dva systémy. To bylo dva roky poté, co právě tenhle princip Peking brutálně potlačil v Hong-Kongu.
Neptejme se, kdy bude mír, ale jaký bude
Čínské usilovné studium toho, jak se Rusko na sankce připravovalo, jak je i s čínskou pomocí obchází a jak jim obecně odolává, je dalším dokladem toho, že výsledek války na Ukrajině bude mít velký vliv na to, zda se Peking rozhodne pokusit se podřídit si Tchajwan silou. Z tohoto pohledu je velice důležité, jak bude vypadat onen mír nebo jen zamrznutí konfliktu, které nastupující Trumpova administrativa vytrubuje do světa.
Bude záležet na tom, zda ruská ekonomika, která je v čím dál větších problémech, nakonec dostane úlevu v podobě byť částečného zrušení sankcí. Pak se bude Moskva oprávněně chlubit, že sankce vydržela. Bude záležet na tom, zda se překreslí hranice Ukrajiny. Pak ruská agrese uspěje, i když výrazně méně, než si to Moskva malovala. Peking bude mít o důvod více vsadit si na to, že si jeho ozbrojené síly proti Tchajwanu povedou lépe než ty ruské proti Ukrajině.