Podle šéfredaktora nacionalistických novin Global Times podporovaných státem bude Čína na bojkot zimních olympijských her v Pekingu 2022 reagovat vážnými sankcemi vůči všem zemím, které se stáhnou. Píše o tom South China Morning Post.
„Bojkotování zimních her v Pekingu 2022, což je nepopulární nápad, nezíská širokou podporu,“ napsal Chu Si-jin v neděli na Twitter. „MOV i sportovci budou proti a Čína bude vážně sankcionovat každou zemi, která takovou výzvu vyslyší.“
Jeho slova doprovázel snímek článku z webu The Guardian s titulkem „Poslanci vyzývají britské olympioniky k bojkotu zimních her 2022 v Pekingu“.
Bojkot zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022, což je nepopulární nápad, nezíská širokou podporu. IOC i sportovci budou proti a Čína vážně postihne každou zemi, která po takové výzvě vystoupí.
Výzvy k bojkotu zimních olympijských her, které minulý čtvrtek oslavily roční odpočet, zatím sílí. Několik kanadských poslanců podepsalo minulý týden otevřený dopis vyzývající k bojkotu a žádající o přemístění her z čínského hlavního města.
Koalice 180 skupin bojujících za lidská práva vyzvala k bojkotu her v otevřeném dopise zveřejněném minulou středu. Čínské ministerstvo zahraničí se k dopisu vyjádřilo pochopitelně odmítavě.
Tématem kritiky je především zacházení s ujgurskými muslimy v čínském Sin-ťiangu.
Několik amerických republikánských senátorů vydalo minulý týden rezoluci vyzývající k přesunu zimních her z Pekingu. Spojené státy označily počínání Číny v regionu v posledních dnech prezidentství Donalda Trumpa za „genocidu“. USA nicméně prohlásily, že nemají v úmyslu svým sportovcům říkat, aby nejezdili.
Peking 2022, který bude zatím největšími zimními hrami, kde se bude soutěžit o 109 medailí, mají začít 4. února příštího roku. Čína bude po konání letních her v Pekingu v roce 2008 poprvé pořádat i zimní olympijské hry a Peking bude první město, které bude pořádat letní i zimní hry.
Pod zmíněným tweetem se objevuje řada posměšných výroků na adresu Číny. V podstatě se nesou v tom duchu, že Čína je zřejmě zvyklá si doma poroučet svým občanům, že ji mají milovat a obdivovat ji, a tak si myslí, že to udělá dojem i na zbytek světa.
Olympijské hry formálně pořádá vždy dané město, ale v případě zemí, jako je Čína nebo Rusko (před válkou nacistické Německo), je každému myslícímu člověku jasné, že jde především o propagandistickou akci, která slouží oslavě té či oné diktatury Mluvit tady o nějaké olympijské myšlence je už dávno fraška. Kdyby něco takového v praxi existovalo, nikdy by do takových zemí olympiádu nikdo nepustil.
Zatímco se budou na tribunách naparovat hrdí papaláši, kteří mají na rukou krev, v lágrech jejich zemí podávají vězni své vlastní výkony, medaile za to ale nedostanou. Řada z nich to vůbec nepřežije. Do toho budou zase zaznívat hlasy, že sport nemá s politikou nic společného. Jak na to někdo přišel, těžko říct. Asi to někdo vymyslel na nějaké schůzi.
Olympiády v Rusku se konaly po invazi do Afghánistánu a těsně před anexí Krymu. V Číně se situace lidských práv stále zhoršuje. Kdyby se uspořádaly nějaké Světové gladiátorské hry sponzorované farmaceutickými firmami, které by dodaly dárkové dopingové balíčky, bylo by to celé o dost upřímnější. Mohly by se zavést i nějaké nové disciplíny, třeba skok přes ostnatý drát a střelba na živé cíle. Jenže to by nevypadalo tak vznešeně.