Pan Bastrykin, který by měl mít na starosti trestní stíhání lidí zodpovědných za odstranění sochy maršála Ivana Koněva, měl v Česku kdysi povolení k pobytu a podnikal tu. A byly kolem toho nejasnosti.
Alexandr Bastrykin, jehož ruský ministr obrany Sergej Šojgu požádal o stíhání českých občanů kvůli Koněvově soše, je vedoucím Vyšetřovacího výboru Ruské federace. To je orgán, který nahradil někdejší Vyšetřovací výbor Generálního prokurátora Ruské federace a je podřízen přímo prezidentovi Ruské federace Vladimiru Putinovi.
„Šojgu navrhl Bastrykinovi stíhat viníky demolice Koněvova pomníku. Mezi podezřelými jsou členové samosprávy jedné z pražských čtvrtí,“ napsal deník Komsomolskaja pravda na svém webu.
Zatím se nezdá, že by Rusko nějak znepokojovalo, že nelze někoho stíhat za činnost, kterou provozoval před platností nějakého zákona. Tento zákon Putin podepsal v úterý, kdy už byla socha maršála ze svého místa v pražských Dejvicích pryč. V Rusku je zítra již včera, jak známo, tak kdo by se tím trápil.
Jak vyplývá z článku na serveru DW.com, na který na Twitteru upozornil komentátor Alexandr Mitrofanov, Bastrykin má s Českem ještě jednu zajímavou vazbu. Už dříve se jí věnoval ruský opoziční činitel Alexej Navalnyj, jenž na své stránce zveřejnil dokumenty, které podle něj potvrzují Bastrykinovo podnikání a povolení k pobytu v České republice. Současně Navalnyj zdůraznil, že úředníci nemají zakázáno vlastnit povolení k dočasnému pobytu v cizích státech, ale v případě Bastrykina je to nepřijatelné. Šéf Vyšetřovacího výboru má totiž přístup ke státním tajemstvím, a je proto zajímavý pro zahraniční zpravodajské služby. A pokud má povolení k pobytu v jedné ze zemí NATO, tak je tu možnost, že by na něj byl vyvíjen nátlak. To je pro nás ta méně zajímavá část sdělení, byť je představa Bastrykina jako možného českého agenta velmi pikantní. Tohle ať si mezi sebou rozeberou Rusové v rámci svých vnitřních bojů.
Kromě toho ale Navalnyj tvrdil, že Bastrykin měl povolení k pobytu nelegálně a nezaplatil v roce 2008 daně z částky obdržené za prodej podílu ve společnosti LawBohemia, která se zabývala obchodem s nemovitostmi. Podle Navalného úředník tuto transakci formalizoval pomocí fiktivních dokumentů.
Zároveň aktivista tehdy vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby Bastrykina zbavil funkce. Píše, že bude bojovat o to, aby dostal odpověď, a bude všechno zveřejňovat. Vyhlídky na vyšetřování české policie viděl optimisticky a byl přesvědčen, že padělání dokumentů je plně prokázáno. Podle české policie měl Bastrykin po dobu šesti měsíců povolení k pobytu nelegálně, protože neinformoval tuzemské úřady o prodeji svého podílu ve společnosti LawBohemia. Jak je patrné, Bastrykin je ve funkci samozřejmě dál.
České ministerstvo zahraničí tehdy pro list Financial Times potvrdilo pravost dokumentu zveřejněného na internetu. Ruskému úředníkovi bylo od února 2007 do února 2009 skutečně vydáno povolení k dlouhodobému pobytu, aby tu mohl pracovat jako manažer společnosti. Jak to tehdy bylo s legálností dalšího Bastrykinova pobytu v ČR, by bylo zajímavé zjistit, zvlášť když by u nás měl nyní zasahovat do věcí, do kterých mu vůbec nic není. V každém případě je to zajímavá ukázka, jací lidé se nám tady taky pohybují a obchodují.