Virová pohroma, která vzešla z Číny, řádí po světě, ale Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze je v nejlepší náladě. Boj s virem se daří, tedy podle oficiálních údajů. A v komunistické pevninské Číně lid heroicky bojuje pod vedením strany a blíží se Velikonoce.
Abychom měli příznivý vývoj patřičně doložen, soudruzi z ambasády nám poslali několik příspěvků.
Tak třeba v sobotu nám dali odkaz na video a připsali k němu: „Nenechte si ujít jedinečný filmový dokument: WU-CHAN, MĚSTO HRDINŮ. Wu-chan je totiž městem opravdových hrdinů, kteří mnohdy riskovali vlastní životy, aby zachránili ostatní.“
Nezdá se, že by to na české občany udělalo velký dojem. Jejich reakce pod příspěvkem jsou poměrně nevybíravé (texty neredigujeme):
„Ve Wuchanu bylo jistě hodně hrdinů, ale ti jen hasili to, co vaše komoušská vláda podělala! Oslavovat to, že jste vyvolali světovou pandemii je hnus a cynismus nejvyššího řádu!“
„Celé politbyro ČLR patří postavit před mezinárodní soudní tribunál! Před tím ovšem by mělo povině, klidně třeba po bolševicku, provést hromadnou sebekritiku a bez jakýchkoliv canců nahradit všem postiženým zemím, tedy všem zemím, náhradu za vzniklé ztráty!“
„Ti největší hrdinové se záhadně ztratili.“
„Jak z průseru udělat zásluhu.“
Je ale pravděpodobné, že přátelé Číny se realizují na jiných stránkách, někomu by se to video třeba mohlo líbit.
Den předtím jsme měli na Facebooku ambasády odkaz na video, které nám sdělovalo, že 104letá italská žena se zotavila z koronaviru, což z ní dělá nejstaršího přeživšího.
To se také u čtenářů nesetkalo s velkým ohlasem. Jeden tam píše:
„1) Nevíte kam zmizela Čínská lékařka Ai Fenová z Wu-chanu byla jednou z prvních, která upozornila na nový typ koronaviru 2) Nevite kam zmizel Čchen Čchion? Daval docela zajímavé infa o tom jaká je u Vas situace. 3) Kam zmizel bloger Fang Bin? 4) Proč pacient nula kterého jste označili je ve skutečnosti člověk s mozkovou mrtvicí, který by sám nedošel nikdy na trh? 5) Proč vyhrožujete našim představitelům za to že pojedou do Tchaj wanu když je přece součásti Číny? 6) proč jste neinformovali hned o nákaze a snažili jste se ji zakrýt a díky tomu svět přišel o drahocenný čas? 7) Počty mrtvých v Chu-pej vám nesedí, psali jste o 3186 obětí +- a přitom od 23 března do 4. dubna denně vydáváte 3500 uren +-. Takže kolik lidí ve skutečnosti tam umřelo? 8) Uvědomujete si že za všechny umrtí mohla vaše lež ? 9) Proč prodáváte Italům zpět jejich humanitární pomoc kterou Vám poslali?“
Tento vzorek reakcí na čínskou propagandu jistě není reprezentativní. Číně se přinejmenším povedlo vzbudit dojem, že bez ní si teď svět neporadí.
Už jsme tu ale citovali článek z The Foreign Policy, kde se říká, že se asijský obr se svou pomocí světu zatím moc nepředal, když posílal letadla se zdravotnickým materiálem a zdravotníky:
„Čínské úřady poslaly do Itálie letadlo 12. března, a to přivezlo 31 tun vybavení, včetně 40 plicních ventilátorů. Od prvního letu poslali Číňané několik dalších zásilek, včetně 30 ventilátorů 25. března. Ale pro Itálii, kde bylo téměř 100 tisíc lidí infikováno koronavirem a zemřelo jich více než 10 tisíc, to je kapka v moři. Pokud by byli Číňané skutečnými přáteli Itálie, píše Foreign Policy, poslali by desítky tisíc ventilátorů. Navíc čínské zásilky nebyly zrovna charitativní dar. Zatímco něco přišlo z čínského Červeného kříže, Italové museli nakupovat jinde. A navíc zhruba ve stejnou dobu, kdy dorazil první let, začaly čínské státní mediální kanály šířit zvěsti, že ohnisko COVID-19 vzniklo ve skutečnosti v Itálii. Čína poslala dodávky i do jiných zemí. Dodávky jsou však pro vládu, která má k dispozici tak masivní výrobu a jejíž amatérismus na počátku vedl k tomu, že se pandemie rozšířila po celém světě, nicotné. Milion obličejových masek sem, několik set tisíc tam a několik lékařů tam, není moc na zemi, která v roce 2019 měla 50 procent celosvětové produkce obličejových masek a jejíž denní výroba obličejových masek v únoru vyskočila na ohromujících 110 milionů. Naproti tomu Albánie, chudá země s méně než třemi miliony obyvatel, poslala Italům 30 lékařů a zdravotních sester.“
Ale nevadí. Peking nám přeje hezké Velikonoce a posílá nám obrázek velikonočního zajíčka s rouškou, a navíc roztomilé video s pandami. To by nám snad k radosti mohlo stačit.