Čínská ambasáda nás pravidelně informuje, jak čínský lid pod vedením strany udatně čelí koronavirové nákaze. Abychom se to dozvěděli všichni, běží už na Facebooku sponzorovaná reklama, která z nějakého důvodu zvolila motiv, jak na rozkaz prezidenta a předsedy Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga nastoupila do boje s nepřítelem i armáda.
Na Facebooku si teď můžete kliknout na příspěvek s videem, kde nám Čína sděluje:
Během nedávné doby zasáhla Wu-chan v provincii Chu-pej epidemie koronaviru, který se posléze začal šířit i do jiných míst. Do boje proti němu vyrazily i čínské ozbrojené složky, aby chránily lidské životy a zdraví čínského lidu. Vojáci pacientům dali především naději a posílili jejich sebevědomí. Jde o jasný důkaz toho, že čínské vojsko dokáže držet s lidmi a pomáhat.
Pak něco ze studijní fronty:
Čang Šeng, středoškolský učitel z „Modrého města“, se kvůli epidemii rozhodl vyučovat své studenty prostřednictvím online přednášek. Jediné, co k tomu potřebuje, je notebook a připojení k internetu. Místo čtení knih před spaním pak pomocí svého chytrého telefonu opravuje studentům testy… Místo pouhého známkování chybně vyřešené úkoly opraví, okomentuje a na závěr přidá smajlíka.
Pak momentka, která má zřejmě ukazovat, že Čína navazuje i na staré konfuciánské tradice. Doba, kdy se za Mao Ce-tunga s obrýlenými intelektuály rázně a bez rozdílu zatočilo, už je pryč. Zatočí se jen s některými.
Dvouletý pacient, který úspěšně absolvoval léčbu koronaviru, vzdal obrovský dík lékařce, která měla jeho léčbu na starost. Snímek se velmi podobá dochované fotografii z první dekády 20. století, na které obdobně dětský pacient děkuje svému doktorovi. Jde o jednoduché gesto, které však vypovídá za vše.
A něco z výroby:
Podniky v mnoha čínských provinciích, jako je například Chej-lung-ťiang (Heilongjiang), obnovují výrobu tolik potřebných ochranných pomůcek a materiálu.
A my jsme zrovna poslali s velkou slávou ty roušky. To jsme asi promeškali svých potenciálních pár minut slávy.
Nechybí příběh, jak se dá i s koronavirem v těle pokračovat v produktivní činnosti:
Dnes vám přinášíme příběh jedné studentky z Wu-chanu, která po nakažení koronavirem skončila v nemocnici. Dívka se rozhodla, že čas strávený v nemocnici si zkrátí intenzivní přípravou na přijímací zkoušky na univerzitu. Možná vám její příběh přijde nezajímavý, pro nás je však hrdinkou, která se nevzdává ani v těchto těžkých časech. Držíme jí palce!
My taky držíme palce. To v Číně nikdy neuškodí.
K rozhodnému boji s virem se přidala i čínská, totiž česká, fotbalová Slavia:
Zápas začal slovy „Stay strong, Wuhan!“ na dresech, ve kterých nastoupil tým SK Slavia Praha, symbolizujících podporu Wu-chanu. Děkujeme!
Jak je vidět, bojuje se na všech frontách. Pro stručnost jsme vynechali zmínky o zemědělcích na poli, samozřejmě s rouškami.
Roušky už se zřejmě stanou neoddělitelným symbolem této historické epizody. Bylo by zajímavé zjistit, jestli jejich nošení nekomplikuje rozpoznávání obličejů kamerami vybavenými umělou inteligencí. To by mohlo narušit systém přidělování společenských kreditů a vědeckého řízení a stabilizování společnosti. Teď to asi nebude úplně hlavní téma, pokud se náhodou lidé nezačnou shromažďovat, aby protestovali proti režimu, jenž na počátku epidemie vyhrožoval lékařům, kteří nemoc zaznamenali a upozorňovali na ni. Jenže co když si lidé na zahalování obličeje zvyknou a pak se jim to bude muset zakazovat?
Každá mince má prostě dvě strany. Když se zveřejňují snímky armády a studentů, budí to vzpomínky na to, jak ta samá čínská armáda rozjezdila čínské studenty tanky, když se dožadovali větší svobody ve vlastní zemi.
Aby bylo jasno, o nasazení i hrdinství obyčejných lidí nepochybujeme. Stejně jako nepochybujeme o občanech SSSR, kteří bojovali proti nacistickému Německu. Nám se nelíbí ten režim, který má všechno na povel a který, když předtím všechno možné zpackal, teď vystupuje jako organizátor záchrany. Zřejmě se nelíbí ani Číňanům, kteří vidí na vlastní oči, jak se věci doopravdy mají.