Čínská robotická sonda Chang’e-5 přistála dnes v podvečer na povrchu Měsíce. Cílem výpravy je shromáždit vzorky hornin a prachu, které by se měly dopravit na Zemi.
Sonda přistála na Mons Rümker, což je vysoký vulkanický komplex v oblasti známé jako Oceanus Procellarum. Očekává se, že přistávací modul se bude několik dní zabývat zkoumáním svého okolí a shromažďováním povrchového materiálu.
K výbavě přístroje patří kamera, spektrometr, radar a vrtací zařízení. Záměrem je sesbírat asi dva kilogramy měsíční horniny nazývané regolit a dopravit vzorky na Zemi. Nepůjde pouze o povrchový materiál, ale vzorky by měl jádrový vrták odebrat možná až z dvoumetrové hloubky. Zprávy z Číny naznačují, že snaha získat povrchové vzorky nemusí trvat déle než pár dní.
Naposledy se taková operace povedla před 44 lety, kdy se sovětské misi Luna 24 zdařilo nabrat asi 200 gramů horniny.
Na rozdíl od startu před týdnem nebylo přistání živě přenášeno čínskými televizními kanály. Zpráva byla zveřejněna až po potvrzeném přistání.
Z kosmodromu Wen-čchang v jižní Číně odstartovala kosmická loď Chang’e-5 o hmotnosti 8,2 tuny 24. listopadu. O víkendu dorazila nad Měsíc a pak začala kolem něj obíhat, než se rozdělila na dvě části, návratový a přistávací modul. Tato mise navazuje na dvě předchozí automatická čínská přistání na Měsíci – Chang’e-3 v roce 2013 a Chang’e-4 v loňském roce. Zatím nejvíce materiálu dopravily na Zemi výpravy Apollo, celkem asi 400 kilogramů. Tyto vzorky byly velmi staré, více než tři miliardy let. Oproti tomu materiály přivezené z Mons Rümker slibují, že nebudou starší než 1,2 nebo 1,3 miliardy let. To by mělo poskytnout další poznatky o geologické historii Měsíce.
Získaný materiál bude dopraven zpět na oběžnou dráhu Měsíce ve vzestupné části přistávacího modulu. Návratový modul se pak vrátí k Zemi. Přistát by měl v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, kam se také vracejí posádky čínských pilotovaných letů.
Číňané dosahují jako třetí stát na světě úspěchů i v pilotovaném kosmickém programu. Jsou schopní vynášet pomocí vlastních raket lidi na oběžnou dráhu a přistání lidí na Měsíci patří rovněž k jejich ambicím.
(Zdroj: BBC.com.)