Čínská aplikace sociální sítě TikTok se v roce 2019 stala čtvrtou nejstahovanější na světě a předstihla Instagram. Teď ji využívá každý měsíc asi 500 milionů lidí po celém světě. Aplikaci má více než miliarda lidí.
Hlavními uživateli publikem TikToku jsou teenageři. Čtyřicet jedna procent uživatelů je ve věku 16 až 24 let. S tím jsou tvůrci spokojeni a nechtějí na tom nic měnit. Nazývají TikTok „skutečně radostným zážitkem“ a slibují uživatelům pozitivní, kreativní a osvěžující platformu.
Při sledování tohoto cíle ale vedení TikToku někdy zachází dost daleko.
Německý blog Netzpolitik píše o tom, že některá videa je třeba smazat nebo si je mohou zobrazit jen sami tvůrci a ne další uživatelé. Doporučuje se například, aby byla skryta videa pořízená lidmi se zdravotním postižením. Prý jde o snahu zabránit šikaně.
Britské noviny Guardian psaly, že turečtí moderátoři nezveřejňují ani nepřijímají videa pořízená LGBT uživateli a videa o kurdském separatismu nebo kritizující prezidenta Erdoğana. Guardian také uvedl, že politika TikToku obecně zakazuje kritizovat čínské úřady, diskutovat o nezávislosti Tibetu nebo o událostech na náměstí Tchien-an-men v roce 1989. To se týká nejen Číňanů, ale i zahraničních uživatelů.
TikTok byl zvláště kritizován poté, co odstranil profil 17leté Američanky jménem Feroza Aziz. Ta na jednom z videí hovořila o útlaku Ujgurů v Číně. Profil dívky byl obnoven poté, co o věci referovala světová média. TikTok vysvětloval, že její profil zablokovali kvůli tomu, že dívka má ještě jiné uživatelské účty, na kterých porušila pravidla pro používání této sociální sítě. Feroza Aziz ale tomuto vysvětlení nevěří.
Vedoucí společnosti odmítají obvinění z cenzury a dodali, že mnoho metodických pokynů, jejichž znění uniklo do médií, je již zastaralých. Byly údajně vytvořeny hlavně proto, aby udržovaly veselou atmosféru této sociální sítě. „Od té doby jsme dosáhli významného pokroku při zavádění robustnějšího lokalizovaného přístupu,“ uvedla společnost. Podle Business Insider sdělilo 5. listopadu šest bývalých zaměstnanců TikToku se sídlem v USA pro The Washington Post, že moderátoři v Číně po nich chtěli, aby cenzurovali „kulturně problematická“ videa ukazující kouření elektronických cigaret, „výrazné líbání a sugestivnější taneční pohyby“ a také „sociálně politická témata“.
TikTok sdělil, že teď i v budoucnu nebudou platformou pro nějaké vážné formáty a zprávy. S tím by mohla mít mládež ovšem problém, protože k jejím zájmům patří i vážná společenská témata a chtějí se o nich bavit. Například Američané stojící za prezidentským kandidátem Berniem Sandersem podporují jeho kampaň a vysvětlují ideje socialismu.
(Zdroj: currentime.tv)