Čínská kosmická agentura oznámila úspěšné přistání modulu Čchang-e 6 na povrchu Měsíce v jižní části kráteru Apollo, který se nachází v impaktní pánvi South Pole-Aitken. Modul přistál 1. června v 18:23 východního času. Cílem mise je odebrat vzorky měsíční půdy a dopravit je na Zemi, píše web Spacenews.com.
Během přistání sonda použila laserovou technologii k měření výšky a také optické kamery k určení bezpečných zón. Před přistáním se vznášela nějakou dobu asi 100 metrů nad povrchem, aby bylo možné najít nejlepší místo pro přistání.
„Přistávací modul Čchang-e 6 použil ke zpomalení rychlosti na oběžné dráze Měsíce a zahájení sestupu motor o tahu 7 500 newtonů. Přistávací modul měl provést rychlé úpravy polohy ve výšce přibližně 2,5 km nad povrchem Měsíce a poté pokračovat v sestupu. Ve výšce přibližně 100 metrů nad povrchem sonda přešla do fáze visení pro jemné vyhnutí se nebezpečí. K vyhledání bezpečného místa přistání použila systém detekce světla a dálkoměru (LiDAR) a optické kamery,“ píše Spacenews.com.
Čchang-e 6 je čtvrtým úspěšným přistáním Číny na Měsíci ze čtyř pokusů a druhým na odvrácené straně Měsíce. Zároveň se jedná o třetí přistání na Měsíci v roce 2024. Následuje po lednovém přistání japonského modulu SLIM a únorovém přistání modulu IM-1 Odysseus společnosti Intuitive Machines.
Operace má trvat přibližně 48 hodin. Přistávací plošina odebere až dva kilogramy půdy z povrchu pomocí speciální špachtle a z hloubky pomocí vrtáku. Vědce půda z této oblasti zajímá, protože po dopadu meteoritu se na povrch mohl dostat materiál z hlubších vrstev. Vzorky by poskytly nejen informace o hloubce Měsíce, jeho složení a vývoji, ale pro Zemi také o širší historii rané sluneční soustavy.
Po sběru materiálu se vzletový modul s půdním pouzdrem vydá na oběžnou dráhu Měsíce, kde se spojí s transportní lodí, která horninu dopraví na Zemi kolem 25. června.