Armáda USA vyzdvihla z Atlantského oceánu důležité elektronické součástky z objektu, který sestřelila 4. února u pobřeží Jižní Karolíny. Dle oficiálního stanoviska armády se jedná o čínský špionážní balon. Mezi elektronickými součástkami jsou totiž také senzory, které mají za úkol shromažďovat zpravodajské informace.
Samotný balon nebyl žádný drobeček: měl 60 metrů v průměru a nesl koš o hmotnosti zhruba jedné tuny. Do amerického vzdušného prostoru vstoupil 28. ledna a USA ho po několika dnech sledování sestřelily prostřednictvím stíhačky F-22 Raptor. Špionážní balon byl vybavený dvanáct metrů dlouhými anténami a solárními panely zajišťujícími jeho provoz. Dle armádních expertů dokázal najít přesné umístnění komunikačního zařízení na zemi a odposlouchávat z něj hovory. Balon byl prý také „schopen sám manévrovat, zrychlit, zpomalit a otočit se“.
Americké výzvědné služby se domnívají, že Peking tyto přístroje používá po celém světě jako součást globálního špehovacího systému na zjišťování informací o vojenských kapacitách. Zmíněný balon se pohyboval nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické jaderné rakety. Oproti satelitům mají špionážní balony tu výhodu, že mohou strávit delší dobu nad zkoumaným objektem, a snáze tak zachytí komunikaci.
Demonstrace síly?
Deník Financial Times píše, že čínské špionážní balony byly zpozorovány také nad Střední a Jižní Amerikou, Japonskem a stále častěji i nad Tchaj-wanem. Ostrov, který je čínským režimem považován za vzbouřeneckou provincii, zaznamenal v posledních letech desítky špionážních balonů. Jejich počet postupně roste s tím, jak se zvyšuje napětí v oblasti, a to především od srpna loňského roku, kdy Tchaj-wan navštívila členka Kongresu USA Nancy Pelosiová. Čína popírá, že by šlo o špionážní balon. Účelem prý byl sběr meteorologických dat. Zajímavé ovšem je, že Číňany dle dráhy letu balonu zajímá především počasí nad americkými vojenskými základnami. V pondělí pak čínská diplomacie obvinila Spojené státy z toho, že samy od loňského května vypustily více než deset balonů schopných letět v extrémních výškách. To ovšem USA popírají.
UFO…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.