Jaký vlastně ten Babiš je? Je proevropský? Je proamerický? Je snad proruský nebo pročínský? Nic z toho neplatí. Babiš je jen probabišovský a proagroferťácký. To je jeho základní ustrojení. Všechno ostatní jsou jen účelové hry a šarády. Svoji pozici opírá zejména o mocenské dohody s Milošem Zemanem a jeho lidmi, což určuje mnohé volby jeho účelových priorit.
Právě Zeman drží většinovou podporu vlády ve Sněmovně. To on je patronem komunistů a okamurovců. V čerstvém rozhovoru pro slovenský deník Pravda nešetřil Zeman chválou na adresu českého premiéra. Babiš mu tuto náklonnost bohatě splácí. Nevstupuje do sféry vlivu prezidenta a jeho kamarily, a když už ano, pak je to jen opatrné našlapování či předem domluvené divadlo.
Výběr témat, která oba kumpáni podrobují kritice, je ve finále synchronní. Byl to Babiš, kdo přemlouval Jaroslava Kuberu, aby zvážil svoji cestu na Tchaj-wan. Je to Babiš, kdo v zásadních věcech vládní agendy jedná vždy ve shodě se zájmy spřízněných oligarchů, zejména nejvlivnějšího z nich Petra Kellnera a jeho PPF, pevně zakořeněného v čínských vazbách. Zejména tím se protínají zájmy Babiše a Zemana (a celé hradní party); nejen vlivové, mocenské a politické, ale pochopitelně i ty byznysové. Zeman nechce a asi ani nemůže opustit svoji čínskou kartu, a to ani kvůli aktuálnímu dění v souvislosti s šířícím se koronavirem. Tandem podobný našemu duu Zeman–Babiš nemají Číňané v žádné jiné zemi, dokonce ani v Maďarsku ne. V mozaice vazeb nelze zapomínat ani na pevná pouta třetího do party: vládní ČSSD, která udržuje s čínskou komunistickou stranou velmi blízké vztahy. A to nejen bývalý vlivný kádr Lidového domu Jaroslav Tvrdík, ale i poslanec Jan Birke a mnozí další.
V roce 2017 se v zasvěcených domácích kruzích objevily informace, že Číňané uvažují o opravdu velké akvizici v Česku, a sice o koupi impéria Agrofert. Od té doby se změnila pozice skupiny CEFC, kterou nejen v Česku nahradila státní čínská společnost CITIC group. Šéf CITIC Čchang Čen-ming označuje svoji firmu za státní nadnárodní konglomerát. Jde o těžkou váhu v čínské strategii expanze v globálním byznysovém prostředí. Bývalý boss CEFC a Zemanův poradce se mezitím ztratil kdesi v převeliké Číně. Číňané mají dnes dokonalý přehled o vyhlídnutém Agrofertu. Mezi úvěrující banky Agrofertu se v roce 2018 zařadila i mocná Bank of China. Upozorňuje na to i bývalý Babišův náměstek na Ministerstvu financí Ondřej Závodský, který nazval čínské úvěrování Agrofertu velezradou. Bank of China působí v Praze dosti záhadně. Úvěrové zatížení Agrofertu je nyní vyšší než 44 miliard korun. Jedna miliarda od čínské banky není v tomto měřítku rozhodující, ale ono jde zejména o přímý kontakt, informace a v neposlední řadě o symboliku. Číňané nedělají nic jen tak a vždy plánují dlouhodobě. V naplňování svých strategií jsou velmi důslední. Nic na tom nemění ani současné běsnění kolem šíření koronaviru z Wu-chanu.
Před několika dny bylo potvrzeno, že se Miloš Zeman osobně zúčastní summitu středo- a východoevropských zemí 17+1 v Pekingu. Virus sem, virus tam, družba je družba. Během pyžamových dní v Lánech se musí dát pan prezident do takové kondice, aby zase mohl zahrát na piano kamarádovi Si Ťin-pchingovi. Bude to jistě velký hedvábný úspěch. Tipuji, že s ním odletí nejen jeho spolek přátel, ale i Babišův multiministr Karel Havlíček. Jsme prostě zemí, kde není nic nemožné. Směle, radostně a nově aneb Kupředu levá…, zpátky ni krok.
Jsem opravdu zvědavý, jak pak bude řešit případnou karanténu hlavy státu ministr Vojtěch a jeho hlavní hygienička. To bude opravdu těžký úkol i pro supermana Prchala.
Čínský filozof a státník Konfucius (551–479 př. n. l.) je autorem mnoha nesmrtelných výroků. Jeden z nich se hodí na naši současnost: „Jak mohou lidé zbabělí a nečestní sloužit knížeti? Takoví se třesou strachem, zda budou schopni úřad vykonávat. Ve chvíli, kdy úřad dostanou, třesou se strachem, aby o něj nepřišli. Začnou-li se třást strachem, aby o úřad nepřišli, není nic, čeho by nebyli schopni, aby si úřad udrželi.“