Čínský projekt Hedvábné stezky používá ke své propagaci i video, na kterém roztomilé děti z celého světa zpívají o tom, jaké dobro plán přinese.
Stezka podle textu bude spojovat lidi na zemi i na moři a bude příslibem prosperity a uskuteční svět, o kterém sníme. „Prolamujeme bariéry, děláme historii a budoucnost přichází.“ A tak dále. Text už možná složil nějaký pokrokový software z Ústředního výboru, není to tak složité.
Video na youtube umístil list China Daily, který byl založen v Číně v roce 1981 a je nejrozšířenějším anglicky psaným listem v zemi. Jedno vydání mívá 200 000 výtisků a třetina nákladu směřuje do zahraničí.
Děti na videu jsou skutečně roztomilé a předvádí Hedvábnou stezku i jako nástroj kulturní výměny. Tady bychom si jen měli připomenout, že sentiment je jedna věc a byznys, zvláště pak ten provozovaný komunisticko-kapitalistickým autoritativním režimem, věc druhá. Jak už jsme zde zmiňovali vícekrát, představitelé čínské strany dávají najevo, že jejich podnikání se musí dít v souladu se zájmy čínské vlády. Pokud s tím nějaká země nebude souhlasit, třeba Česká republika, půjdou obchodovat jinam.
(Kdo chce mít přehled, může se na mapky čínského světového byznysu podívat na server Sinopsis.cz ZDE.)
Dodejme, že mezitím se Peking samozřejmě pokusí o převýchovu hloupého zahraničí pomocí všelijakých „poradců“. I náš pan prezident jednoho takového má. Prezident je ovšem hodný a Hedvábnou stezku považuje za něco jako Marshallův plán a rád by jedno její vyústění viděl u nás. Když už je v tom, mohl třeba navrhnout nějaké odbočky do čínských věznic, kde se mučí lidé a odebírají odsouzencům k smrti − údajně dobrovolně − orgány na transplantace. Pravda, pokud jde o transplantace, tak ty v Číně kvetou. Konec konců nutno uznat, že takový obchod lidi taky spojuje, že.
Tak proč si nezazpívat…. Hezky zní třeba refrén z anglických titulků: „OH-OH-OH-OH“. Lépe bychom to snad sami nevyjádřili.