Jang Mao-tung je jedním z výrazných odpůrců porušování lidských práv v Číně a za svůj aktivismus si odpykal celkem více než deset let ve vězení. Když se dozvěděl, že jeho manželka, která žije ve Spojených státech, trpí rakovinou, chtěl za ní odletět. Podle listu New York Times se ovšem od svého příjezdu na letiště v Šanghaji v pátek 29. ledna ráno už nikomu neozval a rodina netuší, kde může být.
Získání víza a odlet za nemocnou manželkou, to byly priority Jang Mao-tunga v posledních dnech. Místo shledání s chotí se však po něm slehla zem. Na šanghajském mezinárodním letišti Pchu-tung mu nejprve nebylo umožněno nastoupit do letadla směřujícího do San Francisca. Byl totiž označen za „riziko národní bezpečnosti“. To ještě stačil oznámit své sestře, poté ovšem zmizel. Telefon má od té doby nedostupný.
After learning that his wife had cancer, Yang Maodong, a prominent democracy activist in China, rushed to get a visa and air ticket to join her in the United States. He was stopped at a Shanghai airport and friends and family say he has disappeared. https://t.co/hYLhAZNtMy
— New York Times World (@nytimesworld) February 2, 2021
Podle aktivistovy sestry Jang Mao-pching čínští úředníci původně naznačili, že ho nechají za jeho manželkou do Spojených států odcestovat. Čang Čching, která v USA s dětmi žije od roku 2009, zde nedávno podstoupila operaci rakoviny tlustého střeva a brzy zahájí měsíce chemoterapie.
Čínskému právníkovi, spisovateli a disidentovi, známému také pod pseudonymem Kuo Fej-siung, nepomohl k povolení odcestovat ani otevřený dopis, který zaslal čínským úřadům. V něm popisoval svou situaci. „Musím se okamžitě dostat do Spojených států a věnovat všechnu svou energii péči o mou ženu,“ napsal Jang. „Udělala pro mě všechno a teď je řada na mně, abych já udělal všechno pro ni,“ dodal.
Čtyřiapadesátiletý Jang Mao-tung se účastnil například prodemokratických protestů v roce 1989, v roce 2005 organizoval vesničany poblíž Kantonu v jižní Číně při protestech proti zabavování pozemků. O dva roky později byl komunistickým režimem odsouzen a uvězněn na čtyři roky. Další odsouzení přišlo v roce 2015. Šest let vězení dostal Jang za vymyšlené obvinění z narušení veřejného pořádku. Nyní je nezvěstný a rodina doufá, že ho ještě uvidí živého.