Čínský ministr obrany Wej Feng-che prohlásil, že krvavý zásah armády proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men před 30 lety byl „správným” rozhodnutím a poukázal na následnou „stabilitu” země. Demonstranti zejména z řad studentů tehdy na masové demonstraci požadovali demokratické změny. vwedení státu proti nimk nasadilo armádu včetně těžkých tanků. Podle čínských úřadů zahynulo 200 – 300 demonstrantů. Podle Čínského červeného kříže a zástupců studentské organizace to bylo 2 000 –3 000 osob, podle odtajněných britských dokumentů zemřelo více než 10 000 lidí.
V odpovědi na otázku vznesenou po projevu ministra Wej Feng-cheho na bezpečnostním fóru v Singapuru označil tento vysoce postavený čínský politik tehdejší několikatýdenní protesty studentů žádajících v demokratizaci země za politické „nepokoje”, napsala agentura Reuters. Poukázala při tom na fakt, že se čínští vládní činitelé jen výjimečně vyjadřují k událostem ze 4. června 1989; zmínky o nich jsou v Číně tvrdě cenzurovány.
„Všichni se starají o Tchien-an-men po 30 letech,” řekl ministr Wej. „Během těch 30 let Čína pod vedením Komunistické strany prošla mnoha změnami – myslíte, že vláda jednala 4. června nesprávně? Vláda dospěla k závěru rázně ukončit ty nepokoje.” Vývoj v Číně od roku 1989 ukázal, že vládní akce byly oprávněné, dodal Wej.
Protesty na náměstí Tchien-an-men byly „politickým chaosem, který ústřední vláda potřebovala uklidnit, což byla správná politika,” řekl ministr obrany. „Díky tomu se Čína těší stabilitě a když ji navštívíte, dokážete pochopit tu část její historie.”
Nadcházející úterý bude dnem 30. výročí brutálního potlačení protestů vedených studenty čínskou armádou. Skupiny na obranu lidských práv a svědci mluví o stovkách nebo dokonce tisících zabitých demonstrantů; Čína nikdy nezveřejnila oficiální konečný počet obětí. Tehdejší protesty připsala kontrarevolucionářům usilujícím o svržení vlády komunistů. Výročí potlačení studentských protestů z roku 1989 nebude oficiálně připomínat komunistická strana ani vláda.