O cestě Si Ťin-pchinga do Ruska se na Západě hodně spekuluje zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině a obavami, že Čína nakonec Moskvu vojensky podpoří. Dalším tématem ale je, nakolik je vztah Moskvy a Pekingu vyrovnaný.
Spojené státy ústy mluvčího Rady pro národní bezpečnost Bílého domu Johna Kirbiho před schůzkou vyzvaly prezidenta Si Ťin-pchinga, aby během návštěvy, vyzval Vladimira Putina ke stažení vojsk z Ukrajiny. Snaha o příměří podle Kirbiho nebude stačit.
„Doufáme, že prezident Si bude tlačit na prezidenta Putina, aby přestal bombardovat ukrajinská města, nemocnice a školy, zastavil válečné zločiny a zvěrstva a stáhl své jednotky. Obáváme se však, že Čína místo toho zopakuje výzvy k příměří, které ponechá ruské síly uvnitř svrchovaného území Ukrajiny, a že jakékoli příměří, které by neřešilo odsun ruských sil z Ukrajiny, by fakticky ratifikovalo nezákonné dobývání Ruska,“ prohlásil mluvčí.
Stephen McDonell, zpravodaj BBC z Pekingu si všímá pozoruhodného souběhu dvou cest, protože zatímco v Moskvě budou jednat Si Ťin-pching a Putin, ve stejnou dobu se v Kyjevě sejde japonský premiér s Volodymyrem Zelenským.
„Překvapivá návštěva Fumia Kišidy na Ukrajině vyvíjí na čínského prezidenta během jeho státní návštěvy Ruska značný tlak. Očekávalo se, že japonský vůdce poletí z Indie domů, ale místo toho odjel oklikou do Polska a poté vlakem do Kyjeva… Pokud z čínských mírových návrhů během Siovy cesty do Moskvy nic nevyplyne, nevyhnutelně dojde ke srovnávání vedoucích představitelů Číny a Japonska a toho, kam směřují jejich priority, pokud jde o válku na Ukrajině a obecněji o globální mír.
Generál Ben Hodges upřímné mírové snahy čínského prezidenta vidí skepticky. „Myslel jsem, že vůdce Komunistické strany Číny chce hrát roli mírotvůrce. Nahrazením ruských bezpilotních letounů používaných k zabíjení nevinných ukrajinských civilistů čínskými bezpilotními letouny… na podporu obviněného válečného zločince Vladimira Putina prezident Si Nobelovu cenu nezíská,“ soudí generál.
Moskva ale nepotřebuje jen zbraně, musí někde najít nová odbytiště pro svůj plyn, o který už Evropa nemá zájem. Tady by Čína mohla pomoci, a ještě na tom vydělat. „Zatímco…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.