Posledních několik měsíců světovými médii i akademickými kruhy otřásá debata o dění v Sin-ťiangu. Nejzápadnější provincie Číny je z velké části obývána muslimskými etniky, především Ujgury, Kazachy a Kyrgyzy. Od 90. let vede represivní politika Pekingu k intenzifikaci střetů mezi těmito etniky, hlavně Ujgury a Chany. Po velkých nepokojích z roku 2008, které skončily stovkami mrtvých, zavedla ČLR v oblasti tvrdá bezpečnostní opatření. Od roku 2016 začala sekuritizace Sin-ťiangu rapidně eskalovat. To vše pod heslem boje proti terorismu a náboženskému extremismu.
Pod kontrolou v táboře i mimo něj
Současné odhady hovoří až o více než milionu obyvatel regionu (až 10 % příslušníků menšin vyznávajících islám) internovaných v převýchovných táborech, pro které čínské úřady používají eufemismus “profesní vzdělávací a školicí střediska”, někdy s ominózním přívlastkem “koncentrovaná” (集中). I mimo převýchovné tábory žijí lidé pod neustálým dohledem kamer a bezpečnostních složek, které jim na checkpointech kontrolují doklady i telefony. Bez “naskenování obličeje” si Ujguři už ani nenatankují benzin (zatímco například místní Chanové nic takového podstupovat nemusí). Čínské úřady zakazují ramadán a muslimové raději sami pálí své Korány, aby neskončili v převýchovných táborech nebo ještě hůř. Celá oblast žije v atmosféře strachu. V zahraničí se objevují různé iniciativy a petice s požadavky na ukončení represí.
Pochvala od OSN za ochranu menšin
V americkém Kongresu dokonce připravují sankční list, který by komunistické kádry zodpovědné za tuto humanitární katastrofu potrestal. Čínské oficiální Global Times si nicméně libují, že Komise OSN pro eliminaci rasové diskriminace ve čtvrtek 30. srpna pochválila čínskou vládu za
legislativu, politiku a administrativní kroky [učiněné] na ochranu práv a zájmů menšin.
Tato komise ve skutečnosti kritizovala Čínu za represe v Sin-ťiangu (což v Global Times odsoudili), ale jen velmi laxně. Zdá se, že ani tato komise není zcela odolná proti čínským tlakům, jako mnoho dalších agentur OSN. Ani generální tajemník Antonio Guterres na nedávné návštěvě Číny Sin-ťiang nebo jiný útlak menšin a lidskoprávních aktivistů nezmínil.
Global Times však i takové diplomatické “znepokojení” vyjádřené Komisí přimělo, aby nám vysvětlily, jak to s tím Sin-ťiangem vlastně je:
[Komise,] ovlivněna veřejným míněním na západě a na základě falešných informací, učinila neobjektivní poznámky ohledně pracovních školení některých extremistů, která západní média zveličují…
Pracovním školením asi myslí Global Times (dále jen GT) hodiny a hodiny sledování videí o dokonalosti Strany a sborovou recitaci komunistických hesel.
Západ ničemu nerozumí, ale za všechno může
Podle Global Times Západ se svým hodnotovým systémem nemůže nikdy plně docenit komplikovanou situaci v Číně a omezuje se na prázdné výroky o lidských právech. Hodnotový systém čínský je naproti tomu
hluboce zakořeněn v sinťiangské realitě, chápán a podporován většinou rozvojových zemí. Region byl na pokraji velkého chaosu a násilné teroristické aktivity se téměř vymkly kontrole. To, zda sinťiangská vláda porušuje lidská práva, musí být posouzeno podle toho, zda její výsledky hájí zájmy většiny v regionu. (…) Pokud by se nepodařilo situaci v Sin-ťiangu dostat před pár lety pod kontrolu, více lidí by mělo vymyté mozky extremistickými myšlenkami a přidalo by se k teroristům, což by vedlo k většímu počtu zmařených nevinných životů.
Těžko říct, zda je lepší mozky preventivně vymývat stranickou propagandou. Kolik nevinných životů zmaří drakonická opatření v Sin-ťiangu, nemůžeme s jistotou říct – celý region je pro pozorovatele uzavřen. Leccos můžeme vyvodit ze zprávy, že v oblasti se staví devět nových krematorií…
Podle GT za situaci v Sin-ťiangu může Západ a další externí faktory. Donedávna přitom Ujguři svůj boj rozhodně nepovažovali za svatou válku proti nevěřícím, ale za boj za vlastní práva a možnost rozhodovat o své domovině (“autonomní oblasti”). Co si myslí dnes, ale nezjistíme; čínská kritika Západu, že pracuje s chybnými informacemi, je více než pokrytecká. Je to čínská vláda, která v oblasti nedovolí nezávislý průzkum. Úniky informací důsledně cenzuruje a informanty vězní pro jistotu i s celými rodinami.
Převzato ze Sinopsis.cz.