Americká zpravodajská služba FBI uvedla, že byly odhaleny hackerské pokusy o proniknutí do amerických skupin, které se zabývají výzkumem vakcín proti novému typu koronaviru a testováním. Spojené státy již dlouho obviňují čínskou vládu z kybernetické špionáže, což Peking popírá.
Pandemie zhoršila napětí mezi oběma zeměmi, které se navzájem obviňují z toho, že šíření nemoci COVID-19 účinně nezmírnily.
Podle Univerzity Johnse Hopkinse bylo nemocí COVID-19 na celém světě nakaženo více než 4,3 milionu lidí. V USA došlo k více než 85.000 úmrtím a v Číně podle tamních údajů ke 4600 úmrtím.
BBC sděluje, že Federal Bureau of Investigation (FBI) spolu s Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), což je oddělení ministerstva vnitřní bezpečnosti USA, vydaly ve středu společné varování. V něm se říká, že „zdravotnická, farmaceutická a výzkumná pracoviště, která se zabývají reakcí na COVID-19, by si měla být vědoma, že jsou hlavními cíli“ hackerů.
Kybernetičtí zloději byli „sledováni při pokusech najít a nezákonně získávat cenné údaje o duševním vlastnictví a veřejném zdraví“ při léčbě koronaviru.
Čína opakovaně obvinění USA z kybernetické špionáže odmítá.
Začátkem tohoto týdne mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Čao Li-ťien řekl: „Vedeme svět v oblasti léčby a výzkumu vakcín proti nemoci COVID-19. Je nemorální cílit na Čínu pomocí zvěstí a pomluv, pokud pro to neexistují žádné důkazy.“
Na tiskovém brífinku v pondělí se americký prezident Donald Trump zmínil o údajných kybernetických aktivitách Číny.
„Co je jinak nového ohledně Číny? Nejsem s Čínou spokojený, mohli to zastavit hned u zdroje, měli to udělat,“ řekl. Dodal, že zprávy o hackerských útocích pozorně sleduje.
Americké úřady věnovaly pozornost čínským aktivitám v oblasti hackerských útoků a krádeží duševního vlastnictví už dlouho před vypuknutím pandemie.
V roce 2009 USA tvrdily, že hackerům spojeným s Čínou se podařilo infiltrovat citlivá data týkající se stíhacího letounu Lockheed Martin F-35. Krátce nato Čína oznámila, že vyvíjí podobné letadlo, Shenyang J-31.
Pracovníci zpravodajských služeb také v minulosti obvinili Čínu z využívání „netradičních sběračů“ informací, kteří kradli technologie americkým firmám.
Bill Evanina, ředitel The National Counterintelligence and Security Center, uvedl, že čínské krádeže duševního vlastnictví stojí USA zhruba 400 miliard dolarů ročně.
Pokud jde o zmíněného čínského činitele, je to „známá firma“. Jeho působení popisuje například web Sinopis.cz: „Mluvčí čínského ministerstva zahraniční Čao Li-ťien, který je, stejně jako mnozí další čínští politici a diplomaté, v posledních měsících aktivní na Twitteru, zde opakovaně propagoval konspirační teorii o původu nového koronaviru ve Spojených státech. Tyto konspirace se objevovaly na internetu již od počátku šíření epidemie v Číně, nyní však nabraly na obrátkách a jsou velmi populární na čínských sociálních sítích, zejména na mikroblogu Weibo. Čínští trollové či maoboti (tzv. pěticentová armáda, 五毛军) je ve velkém sdílejí i na západních sítích, Facebooku, Twitteru či YouTube… Článek, který 4. března zveřejnil známý konspirační web provozovaný kanadským profesorem s židovsko-rusko-irskými kořeny Michelem Chossudovským, sdílel na Twitteru i Čao Li-ťien. Bývalý diplomat byl v srpnu loňského roku jmenován náměstkem informačního oddělení čínského ministerstva zahraničí a je zároveň i mluvčím ministerstva.“