Od začátku letošního roku bylo v Rusku zahájeno více trestních řízení v případech vlastizrady než v předchozích 20 letech. Jedná se o 82 případů a ve většině z nich se mělo jednat o činy „ve prospěch“ Ukrajiny. Se statistikami přišel server „Cold“ media na základě veřejných dat. Skutečný počet ovšem může být ještě vyšší, protože Rusko všechny informace nezveřejňuje.
Doposud bylo v roce 2023 v Rusku zahájeno minimálně 82 trestních řízení ve věci vlastizrady, špionáže nebo spolupráce s cizím státem a mezinárodními či zahraničními organizacemi, přičemž vrchol aktivity FSB v tomto směru nastal na začátku ukrajinské protiofenzívy: v červnu a červenci bylo zahájeno 17 řízení. Celkově se jedná o čtyřikrát větší počet než za celý rok 2022, kdy bylo zahájeno 20 případů.
Padesát devět osob se mělo dopustit trestných činů ve prospěch Ukrajiny, tři lidé měli jednat v zájmu Číny a dva pracovat pro Spojené státy. Jeden člověk měl napomáhat Spojenému království a jeden pak Německu.
Ve dvaceti případech byli lidé obviněni ze shromažďování a šíření informací představujících státní tajemství. Dvanáct osob bylo zatčeno pro přípravu, pokus a podněcování velezrady a jedenáct osob za vyzvědačství. Osm lidí je stíháno za přeběhnutí k nepříteli a po sedmi za finanční pomoc nepříteli a spolupráci s cizinci. Pro zbylých sedmnáct případů nejsou k dispozici žádné údaje o důvodech jejich řízení. Zadrženo bylo osm žen a 59 mužů, přičemž patnáct případů je tajných, a tudíž není možné zjistit, o koho se konkrétně jedná.
„Většina případů je posuzována za zavřenými dveřmi a skutečný počet perzekucí může být mnohonásobně vyšší,“ vysvětlil právník Jevgenij Smirnov. Ruská federální bezpečnostní služba totiž nemusí o kauzách vůbec informovat. „O mnoha případech, které sledujeme, na webových stránkách soudů nejsou žádné karty. Informace se nezveřejňují zdaleka ke každému případu. Často se stává, že oznámení o zadržení je zveřejněno po dvou až třech měsících,“ dodal s tím, že stíhaní i svědci bývají mučeni.
Smirnov zároveň poznamenal, že vyšetřovatelé řeší případy jak na běžícím pásu a řídí se stále jedním a tím stejným vzorem. Tímto tempem se podle jeho propočtů bude jednat o 250 případů za rok, jelikož se každý pracovní den otevře další. Dříve podle něj pocházelo 90 procent případů z Moskvy a zbývajících 10 procent z Krasnodaru, Petrohradu a Chabarovsku, ale po ruské invazi na Ukrajinu se „geografie“ přesunula do regionů a okupovaných oblastí.
V minulosti byli z tohoto důvodu prošetřováni zejména příslušníci armády nebo vědci a osoby na vysokých postech, kteří měli přístup ke státním tajemstvím, ovšem nyní může být ze zrady obviněn každý, kdo se vysloví nepatřičným způsobem proti režimu, včetně uživatelů sociálních sítí, a zjistit podrobnosti obvinění je podle serveru téměř nemožné.
Státní duma letos v dubnu trest za vlastizradu zpřísnila. Původně se doba odnětí svobody pohybovala od 12 do 20 let a předpokládá pokutu ve výši 500 tisíc rublů (asi 132 tisíc korun). Nyní již hrozí vězení na doživotí.