Pan Mojmír Grygar, 92letý historik, se na webu Prvnizpravy.cz v neděli 6. prosince vypořádal s českými dějinami stručně. Nelíbí se mu obnova mariánského sloupu, kritizuje už jen myšlenku na návrat pomníku maršála Radeckého na Malostranské náměstí. Proč to všechno? Protože všechno zlo v našich dějinách představují Habsburkové.
Grygar píše: „Je samozřejmé, že jeden z prvních zákonů Československé republiky se týkal odstranění rakouských památek, které jsou v rozporu s ideou demokracie a národní svobody. V duchu tohoto zákona tehdy skupina Pražanů–republikánů shodila také Mariánský sloup na Staroměstském náměstí.“
O těch republikánech škoda mluvit, ale Grygar pokračuje: „Nevím, kdo rozhodl o tom, že se do Pantheonu Národního muzea mají vrátit bysty rakouského císaře a jeho ženy, které byly odtud odstraněny na základě jednoho z prvních zákonů Československé republiky… Na jakou tradici navazuje porušení tohoto zákona? Na zákony Rakouska-Uherska? Na situaci, která vznikla po Mnichovském diktátu za Druhé republiky? Nebo na euforii všeobecné rehabilitace skutečných i domnělých křivd, způsobených nejen ‚zločinnými‘ komunisty, ale i ‚historickými omyly‘ Masaryka a Beneše, zakladatelů demokratického Československa?“
To je zajímavé. Komunistický režim byl zločinný a provozovali ho samozřejmě komunisté. Tak proč ty uvozovky? A Masaryk a Beneš se nedopustili žádných historických omylů? Pokud jde o křivdy, Edvard Beneš jich způsobil dost, a to i Čechům. Pokud už se někomu nechce mluvit o Němcích, stačí se držet Čechů. Po roce 1945 se Beneš zbavoval těch, kteří stáli za války při něm. Důvodem nebylo vlastenectví.
A pak jeden historický nesmysl. Mojmír Grygar tvrdí: „V pobělohorské době odvedenci z devastovaného Českého království tvořili 9 % rakouské armády, v době Marie Terezie se tento počet vyšplhal na 20 %, v dobách generála Radeckého již války pohltily 20 % českých, moravských a slezských mužů, a tato kalvárie smrti a utrpení kulminuje první světovou válkou, kdy císař Franz Joseph poslal na smrt 910 000 mužů českého národa. Tak došlo k demografické poruše, která ani dnes ještě není zcela vyrovnána, zahlazena, anulována.“
To si pan Grygar plete čísla. Těch padlých Čechů se odhaduje na 200 tisíc. Číslo 900 tisíc je odhad, jak válka zasáhla do demografické situace našich zemí. Tedy kolik dětí se nenarodilo, protože muži byli na frontě nebo padli.
Kdo všechno nese odpovědnost za vypuknutí první světové války, je dost složitá otázka. Rakousko-Uhersko ji odstartovalo, ale nikdo tehdy nevěděl, že z toho bude světový konflikt. Byla to jistě mimořádně zpackaná záležitost, ale spíš ukazuje tragický samospád historie, kterou nikdo neřídí. Kdyby rakouský císař a ruský car jen tušili, jak to dopadne, tak by je taková šílenost nenapadla. Grygar jde ale dost daleko: „Nedopustil-li se sám císař pán vyvoláním dosud nejkrvavějšího masakru v dějinách obludného válečného zločinu, komu potom za to přisoudíme vinu, koho prohlásíme za masového vraha?“
Ano, ta válka byla tragická událost, ale nebyl to válečný zločin a císař nebyl masový vrah. Tak se označují úplně jiné skutky. Tento historik to má ale asi trochu popletené, když slovo zločinný u komunistů dává do uvozovek. Teď ještě zbývá logicky k vrahům připočíst i Karla IV., protože ten jako mladý muž taky trochu řádil, o jeho otci ani nemluvě. A to jsme ještě nezmínili husity. To čítankové vlastenectví se nesmí moc domýšlet do důsledků, protože nakonec by nám nezbyl v historii nikdo bez viny a ulice bychom raději jen číslovali.