V novém Týdeníku FORUM, který vyjde ve čtvrtek, si budete moci přečíst rozloučení Petra Volfa se sběratelkou, galeristkou a mecenáškou umění Medou Mládkovou, jejíž srdce dobilo v úterý 3. května.
Není bez zajímavosti si připomenout krátkou pasáž z textu, který stejný autor, zasvěcený znalec života a díla Františka Kupky, napsal pro Týdeník FORUM v září u příležitosti malířových nedožitých 150. narozenin. V několika větách tu charakterizuje Medin intenzivní vztah k umělci, jenž se stal tématem jejího života:
„Ledy se hnuly. Padesátá léta znamenají zvýšení zájmu o malířovu tvorbu. V době, kdy Kupkovi zbývá poslední půlrok života, jej objevuje krajanka Meda Mládková, která si dává za cíl mistrovu tvorbu proslavit. Slib chce za každou cenu splnit. Dokonce jde na jeho pohřeb, i když je obřad v krematoriu vyhrazen pouze pro dva svědky, jimiž jsou spiritisté, kteří se mají postarat o klidný odchodu duše z těla. Paní Kupková jí toto narušení intimity nikdy nezapomene. Posléze již Meda činí, co činit opravdu spřízněná duše má. Pečuje o jeho odkaz. Nakupuje jeho obrazy, shání korespondenci, skici a nejrůznější dokumenty. Dokonce prodá ve Washingtonu, kde žila, vlastnoručně rekonstruovaný dům, aby získala peníze na zakoupení malby Lokalizace grafických hybných sil II, který pak stejně darovala washingtonské Národní galerii umění. To vše vede k tomu, že vybuduje největší soukromou sbírku Kupkových obrazů, kterou v jednadvacátém století zveřejní v Museu Kampa.“
Připomeňme si Medu Mládkovou v několika číslech:
102
Meda se dožila požehnaného věku. V posledních letech se potýkala s následky zlomeniny kyčle, obtížně se pohybovala a čas trávila převážně ve svém bytě na Kampě, kde rovněž zemřela.
20
Tolik let už funguje Muzeum Kampa, které Meda po svém návratu z emigrace vybudovala na levém břehu Vltavy. Ročně si do něj najdou cestu desítky tisíc návštěvníků, přičemž pro umělce, kteří v něm dostanou možnost vystavovat, se jedná o prestižní událost srovnatelnou s expozicí v Národní galerii.
220
Tolik obrazů obsahuje sbírka Kupkových obrazů, která je největší na světě. Meda mimo to shromáždila 16 soch Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985.
3
Až na třetí pokus byla Meda vybrána v soutěži jako nájemce Werichovy vily na Kampě a váhavě město dnes uznává, že udělalo dobře. O dva roky později, 30. června 2017, zde byla umístěna stálá expozice o herci Janu Werichovi. Podkroví vily slouží pro pořádání výstav, přednášek a kulturních akcí. V přízemí najdete kavárnu If Café.
1
Jeden výrok Medy Mládkové: „Člověk by měl kupovat jen takové umění, které se mu opravdu líbí.“
Bezpočet
Nelze přesně spočítat, kolik českých výtvarníků, kteří nesměli vystavovat, Meda z ciziny v těžkých časech normalizace podporovala nákupem jejich děl. Rozhodně mezi nimi byli Karel Malich, Adriena Šimotová, Vladimír Boudník, Karel Nepraš či Magdalena Jetelová.