Už naši rodiče nám mezi základy hygieny připomínali, abychom si myli i krk a uši. Jak se ovšem ukazuje, zřejmě zrovna naše uši nepotřebují takovou péči, kterou jim často věnujeme. Deník The Sun přináší nečekané zjištění renomované lékařky.
Britský list připomíná, že ušní maz není ve skutečnosti známkou toho, že jste špinaví. Je produkován buňkami lemujícími vnější ucho a zvukovod a je tvořen přírodní olejovitou látkou, produkovanou v mazových žlázách.
Maz napomáhá ochraně před viry a bakteriemi, které se tak nemohou dostat do zvukovodu, kde by znamenaly problém. Je tedy vůbec v našem zájmu se takového “ochránce” zbavovat?
Jak uvádí odborníci z britské Národní zdravotní služby, ušní maz vypadává sám, tudíž není nutné, abychom mu pomáhali vatovými tyčinkami, jak často dělá většina lidí. Dokonce mohou v určitých případě být i nebezpečné, pokud si jejich pomocí dostaneme maz dále do zvukovodu.
Dr. Deborah Leeová z Dr. Fox Online Pharmacy říká, že někteří lidé mají náchylnější uši a mohou tak produkovat mazu více. “Pokud máte úzký zvukovod, nebo třeba často nosíte sluchátka, může se stát, že budete mít více ušního mazu než ostatní,” vysvětluje lékařka, ale dodává, že se nejedná o žádnou potíž.
„Maz se z ucha dostane sám, aniž byste mu nějak pomáhali. Příroda se o to prostě postará za vás,” říká Leeová s tím, že si lidé nikdy do uší nesmí strkat ostré předměty a vatové tyčinky by se neměly dostat hluboko do zvukovodu.
Místo tyčinek odborníci doporučují lékařský olivový nebo mandlový olej, u nichž stačí tři kapky do ucha dvakrát denně. Po několika opakováních byste měli mít uši bez přebytečného mazu.