Korupce je na ruském ministerstvu obrany hluboce zakořeněná a je pravděpodobné, že dojde k dalšímu zatýkání. Ve zprávě o průběhu války na Ukrajině, kterou pravidelně zveřejňuje na sociální síti X, to napsala britská rozvědka. V posledních několika týdnech došlo k zatýkání v samotném resortu i v ruském generálním štábu.
Britská rozvědka se ve zprávě odkazuje na oznámení, že zástupce náčelníka ruského generálního štábu generálporučík Vadim Šamarin byl zadržen pro podezření z braní vysokých úplatků. Nejmenovaný zdroj z justice deníku Kommersant řekl, že Šamarin je podezřelý z machinací a že po domovní prohlídce byl předveden k výslechu k vojenským vyšetřovatelům federální kriminální ústředny.
Generál je obviněn z přijetí zvláště velkého úplatku, tedy více než milionu rublů (asi 250 tisíc korun, pozn. red.), za což v Rusku hrozí až 15 let vězení a pokuta ve výši stonásobku přijatého úplatku.
Rozvědka ale připomíná i zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova a šéfa personálního oddělení ministerstva obrany generálporučíka Jurije Kuzněcova. Oba jsou obviněni z korupce. Vyšetřovatelé Kuzněcova obviňují z přijetí úplatků celkem za 30 milionů rublů (asi 7,6 milionu korun, pozn. red.). V případě Ivanova jde o úplatky až za 1,19 miliardy rublů (bezmála 300 milionů korun, pozn. red.).
Ke všem těmto zatčením došlo poté, co byl Sergej Šojgu 12. května 2024 odvolán z funkce ministra obrany, připomínají Britové. Toho nahradil v čele resortu bývalý vicepremiér, ekonom, který dříve působil jako ministr hospodářského rozvoje, Andrej Bělousov. Jeho dosazení na pozici ministra obrany podle některých analytiků naznačuje touhu ruského prezidenta po zajištění větší kontroly nad obřími výdaji, které směřují do armády a na financování pokračující války na Ukrajině.
Podle britské rozvědky je korupce na ruském ministerstvu obrany hluboce zakořeněná a je pravděpodobné, že dojde k dalšímu zatýkání.
To tvrdí i dva ruští vládní činitelé blízcí Kremlu a zdroj blízký ministerstvu obrany pro list The Moscow Times. Bezprecedentní kampaň zatýkání vysoce postavených ruských generálů, kterou bezpečnostní služby zahájily po rezignaci ministra obrany Sergeje Šojgua, probíhá podle nich se souhlasem Kremlu. Jejím nejdůležitějším důvodem je snaha bezpečnostních služeb obvinit armádu z neúspěchů na Ukrajině a získat kontrolu nad obrovskými rozpočty vojenského resortu.
„Probíhá tvrdá čistka. FSB vymetá Šojguův tým. Je to očekávaný proces. Silovici (představitelé silových státních struktur, poz. red.) dostali povolení na nejvyšších místech,“ uvedl zdroj blízký Kremlu. „Do dokončení čistek zbývá ještě dlouhá cesta. Čekají nás další zatýkání,“ dodal.