Ausländer raus, Ausländer raus (cizinci ven, cizinci ven), prozpěvoval si na melodii slavné diskotékové písně L’amour toujours z roku 1999 poslanec Švédských demokratů (SD) David Lång, když v neděli ve volebním štábu strany čekal na výsledky eurovoleb.
Potíž je v tom, že nahrávka opatřená novým textem v němčině se od minulého roku šíří v pravicově extremistických kruzích v Německu a poslední dobou i na protimigračních a rasistických webech ve Švédsku. V pondělí odpoledne se poslanec vzdal mandátu.
„Na mou výzvu se David Lång rozhodl rezignovat na svůj poslanecký mandát. V parlamentu působil od našeho vstupu v roce 2010 a pro stranu udělal mnoho dobrého. To nijak nesnižuje jeho včerejší odsouzeníhodné chování, což sám chápe, a právě kvůli tomu se rozhodl opustit své místo v parlamentu,“ napsala v tiskovém prohlášení šéfka poslaneckého klubu SD Linda Lindbergová.
David Lång v tiskovém prohlášení uvedl, že píseň našel na sociálních sítích. „Teď si uvědomuji, že text byl zpíván v souvislostech, o kterých jsem dosud neměl hlubší povědomí. Z mé strany nešlo o nic promyšleného a omlouvám se, pokud se to někoho dotklo. Abych ukázal, že to beru velmi vážně, vzdal jsem se poslaneckého mandátu.“
Do p*dele, vy to nahráváte?!
Píseň se volebním štábem SD rozléhala ve chvíli, kdy reportér deníku Expressen pořizoval rozhovor s jiným členem strany. Najednou jim do toho skočil Lång se slovy Ausländer raus, Ausländer raus! Když si všiml, že reportér nahrává, pokusil se mu sebrat mobil: „Do p*dele, vy to nahráváte?“ Následně volební štáb opustil s tím, že mu jede vlak.
O hlasy SD, kteří svou kampaň v eurovolbách postavili na odporu vůči migrantům, se v parlamentu opírá současná vládní koalice složená z Umírněných, Liberálů a Křesťanských demokratů. Na otázku ohledně vládní spolupráce s SD premiér Ulf Kristersson v pondělí odpověděl, že „nepřestane řešit vážné švédské problémy“ jen proto, že „nějaký Švédský demokrat zpívá rasistické písně“.
Výsledek SD byl ve Švédsku sužovaném válkou přistěhovaleckých gangů největším překvapením letošních voleb do Evropského parlamentu. S 13,2 procenta skončili až čtvrtí. Komentátoři to vysvětlují mimo jiné nedávno otevřenou kauzou anonymních účtů SD na sociálních sítích, jejichž pomocí šířili dezinformace a očerňovali své politické konkurenty.