Pražské zastupitelstvo se dnes zabývalo přistoupením k Paktu svobodných měst, kterým by se Praha připojila ke zbylým hlavním městům zemí Visegrádské čtyřky za účelem ochrany společných hodnot. V rámci rozpravy vyvstala debata o samotném začlenění pojmu V4. Zatímco podle Jana Čižinského (Praha sobě) se jedná o nechtěnou nálepku, opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS) to označila za popření zahraniční politiky České republiky.
„Proběhla nějaká jednání ve smyslu, že by bylo lepší nezmiňovat termín V4, protože to je nálepka, značka, ke které myslím, že Praha se připojovat nechce,“ uvedl starosta Praha 7 Čižinský. Možnost vynechání následně připustil i sám primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Pokud vím, tak bylo dojednáno, že ta zkratka V4 tam být nemusí, panuje na tom obecná shoda,“ potvrdil stanovisko.
Jako první se ozval Radomír Nepil (ANO), který mimo jiné, připomněl, že u založení značky V3 stál i první český prezident Václav Havel, a tudíž nechápe, co je na ní špatně, ale nakonec připustil možnost jejího vypuštění za účelem zjednodušení.
V reakci následně Čižinský obhajoval své stanovisko s tím, že vícerychlostní Evropa je nežádoucí, protože státy nemusí držet pospolu, ale naopak vršit své požadavky na zbytek a navzájem si způsobovat potíže. „Stejně tak jako nepodporujeme sdružování západních států, tak není rozumné v Evropě podporovat sdružování dalších států; chceme Evropu, která je funkční, která je silným mezinárodním státem, ale podporovat určité spolky v rámci EU se nám všem může vymstít,“ vysvětloval své stanovisko.
To zvedlo ze židle Udženiju, která se snažila strhnout pozornost přítomných k právě vyřčenému výroku. „Aby nám tu bylo vysvětlováno, že se země EU nemají seskupovat do nějakých spolků, aby si něco prosazovaly, to je naprosto nehorázné. Já apeluju na pana poslance Čižinského, aby opravdu přemýšlel, co říká nahlas, aby nepoškozoval Českou republiku, ne jenom Prahu, Českou republiku, protože už některými kroky, které na magistrátu dělal, šel proti zahraniční a diplomatické cestě, kterou říkáme celou dobu, a to, co jste teď řekl, je proti zahraniční politice celé země,“ opřela se do něj předsedkyně klubu ODS.
Udženija dále uvedla, že si nechá záznam sama vyvolat a nechá ho předat i kolegům v Poslanecké sněmovně, kde Čižinský aktuálně vykonává poslanecký mandát za stranu KDU-ČSL. „Pokud si to partneři V4 vezmou, přeloží si to, co jste řekl, tak je to tristní a je to na omluvu. Vy jste tu proto, abyste hájili zájmy Prahy,“ řekla závěrem.
Bývalý ministr financí a současný zastupitel Ivan Pilný (ANO) se snažil celou situaci ještě uklidnit s tím, že pokud by nemluvil z pozice zastupitele, nýbrž poslance, byla by myšlenka o jednotné Evropě namístě. „Měli bychom se opravdu zabývat problémy, které má Praha, a ne se vměšovat do problematiky, kterou má Česká republika.“
Tak i tak byl nakonec pojem V4 po dohodě s Bratislavou, Budapeští a Varšavou ze smlouvy vypuštěn. Právě malou možnost vstupovat do konečného znění považuje i šéf koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil za příčinu dalšího konfliktu na prosincovém zastupitelstvu. „Kdybychom si nad tím soukromě sedli a našli kompromis i s opozicí pro dlouhodobost textu, tak bychom nemuseli řešit, jak vnímáme V4 a jestli jsme evropští. Takhle se z deklarace, která má spíš slavnostní charakter, nepřináší závazky, stává bitevní pole,“ uvedl europoslanec (TOP 09).
Ale podle primátora by mělo být nyní na prvním místě především naplňování samotných cílů partnerského dokumentu s tím, že v současné chvíli šlo pouze o formalizaci již existujících vztahů. V reakci na Pospíšilův komentář dodal, že jde fakticky především o věc konsenzu v rámci dohadovacích procesů, kterých by se rád držel i v budoucnu.