
Americký prezident Donald Trump a Elon Musk. FOTO: Wikimedia Commons/ The White House/ Public Domain
FOTO: Wikimedia Commons/ The White House/ Public Domain

ANALÝZA / V posledních dnech se v amerických médiích množí varování vysoce postavených republikánů, kteří vyjadřují znepokojení nad ekonomickými kroky administrativy prezidenta Donalda Trumpa, zejména nad zavedením vysokých cel na dovoz z Číny, Kanady a Mexika. Všechny zmíněné země přitom patří mezi největší obchodní partnery USA. Tyto obavy, které nejsou ojedinělé a v uplynulém týdnu je pravidelně opakovala řada prominentních členů strany, se soustředí na potenciální dopady na ekonomiku a voličskou podporu před volbami v listopadu 2026. Případná porážka v těchto volbách přitom může pro Trumpovu administrativu a samotného prezidenta představovat zásadní problém, protože při ztrátě kontroly nad sněmovnou reprezentantů (kde republikáni aktuálně drží těsnou většinu) existuje téměř jistota, že demokraté budou blokovat jakékoliv další snahy o realizaci Trumpových plánů.
Republikánský senátor Ted Cruz ve svém podcastu „Verdict“ a v rozhovoru pro ABC News už 7. dubna varoval, že dlouhodobá cla by mohla vést k inflaci, úbytku pracovních míst a recesi, což by pro republikány v nadcházejících volbách znamenalo „krvavou lázeň“. „Pokud budeme za 30, 60 nebo 90 dní čelit masivním americkým tarifům a odvetným opatření zaměřeným na naše zboží, čeká nás hrozný výsledek,“ uvedl Cruz. V nejnovějším rozhovoru s Larrym Kudlowem pro Fox Business uvedl, že není příznivcem zvyšování daní (prostřednictvím cel) americkým spotřebitelům.
Cla jsou strašná chyba
Podobně kriticky se vyjádřil republikánský senátor Rand Paul, který podle ABC News stejně jako Cruz označil cla za „daně“ zatěžující americké spotřebitele. Paul, který proti clům teď vystupuje pravidelně a v rámci partaje opatření kritizuje zdaleka nejhlasitěji, na sociální síti X vyzval kongres, aby převzal kontrolu nad obchodní politikou, a prohlásil, že „cla jsou strašná chyba.“
Republikánský kongresman Don Bacon v rozhovoru pro CBS News zdůraznil, že kongres by měl obnovit své pravomoci nad cly tak, jak to zamýšleli „otcové zakladatelé“, protože Trumpovo prohlášení o „stavu národní nouze“ je spíše politickou deklarací než skutečnou krizí. Bacon varoval, že rostoucí ceny by mohly od podpory Republikánské strany a prezidenta Trumpa odradit voliče, a tím republikány v roce 2026 oslabit.
Republikánský senátor Thom Tillis ve vyjádření pro The Hill připomněl historické paralely, kdy daňové reformy vedly k výrazným volebním ztrátám, a naznačil, že Trump riskuje ztrátu důvěry voličů. „Američané každé dva roky obvykle odměňují takovou administrativu, která je dostane na správnou cestu,“ uvedl Tillis. V roce 1982, během prvních voleb v průběhu mandátu tehdejšího prezidenta Reagana, republikáni ve sněmovně reprezentantů ztratili 26 křesel kvůli vysokým úrokovým sazbám a negativnímu pohledu voličů na ekonomiku. V senátu republikáni v tomto cyklu ztratili jedno křeslo.
Cla pro Kanadu jsou nesmysl
Další obavy z aktuálního dění vyjádřil republikánský senátor James Lankford, jenž upozornil na nejistotu, kterou tarify přinášejí firmám v jím zastupované Oklahomě. Jako příklad uvedl podnik, který ve snaze se s novými podmínkami vyrovnat přesunul výrobu z Číny do Vietnamu. Další senátor za Republikánskou stranu Steve Daines vyjádřil opatrnou podporu probíhajícím obchodním jednáním, ale přiznal nervozitu z odvetných opatření Číny (ta reagovala na kroky Trumpovy administrativy zvýšením cel o 125 %), která by mohla poškodit farmáře a republikánskou voličskou základnu.
A seznam republikánských kritiků hospodářské politiky prezidenta Donalda Trumpa se i nadále rozrůstá. Senátorka Susan Collinsová se rovněž vyslovila proti Trumpovým clům vůči spojencům, zejména opatřením, která Trump zavedl proti Kanadě. V rozhovoru pro The Hill uvedla, že je proti vysokému clu na kanadský dovoz kvůli ekonomickým dopadům na její domovský stát Maine. „Nikdy jsem si nemyslela, že uvalování cel na spřátelené země, které jsou našimi spojenci, je správná cesta,“ řekla. „Jsou chvíle, kdy jsou cla vhodná. Myslím, že Čína je toho příkladem. Kanadská cla nedávají smysl. (…) Toto je postoj, který zastávám již velmi dlouho.“
Kromě cel se diskuze v rámci Republikánské strany dotýká i role Elona Muska, jehož dosavadní působení v čele úřadu pro efektivitu (Department of Government Efficiency – DOGE) vyvolává značnou kritiku. Na veřejnost během posledních týdnů opakovaně pronikly informace o osobních sporech mezi členy Trumpovy administrativy s Muskem, jenže mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová a sám Donald Trump podobné zprávy popřeli. Republikánský konzultant Whit Ayres v NBC News označil Muska za riziko pro Trumpovu popularitu. „Elon Musk škodí Donaldu Trumpovi, o tom není pochyb,“ uvedl Ayres a poukázal na Muskovy nepopulární návrhy na škrty ve federálních programech, které by mohly republikánskou strategii zkomplikovat.
Vnitrostranická dynamika a reakce na volební výsledky
Republikánské obavy podtrhují i výsledky nedávných zvláštních voleb ve Wisconsinu a na Floridě, kde strana za očekáváními rozhodně zaostala. Ve Wisconsinu odešel MAGA kandidát Brad Schimel v souboji s liberálkou Suzan Crawford jako poražený, na Floridě v baštách republikánů v soubojích o uvolněné pozice ve sněmovně demokraté sice neuspěli, ale voliči vzkaz Trumpovi a jeho administrativě poslali zcela nepochybně. V prvním i šestém kongresovém okrsku na podzim Donald Trump uspěl s výraznou převahou, to samé platilo pro tehdejší vítěze o křesla ve sněmovně Matta Gaetze a Mikea Waltze.
Republikán Jimmy Patronis teď v 1. okrsku získal 56,9 % hlasů, přičemž na podzim tu Gaetz vyhrál se ziskem 66 % hlasů. Randy Fine v 6. okrsku uspěl se ziskem 56,7 % hlasů v místě, kde na podzim Waltz nabral celkem 66,5 %. Kolem 10 % ztráty podpory během pár měsíců v místech, kde mají republikáni své základny, rozhodně není málo, a Republikánská strana tak má důvod být nervózní z toho, jak příště dopadnou souboje tam, kde jsou síly daleko víc vyrovnané.
Bacon k tomu, jaké mají republikáni šance ve volbách příští rok v listopadu, pro NBC News poznamenal, že slabší výkon je běžný pro stranu nového prezidenta, ale vyzval k většímu zaměření na ekonomická témata ve snaze předejít případným ztrátám. Výše zmíněná vyjádření nejsou ojedinělá – v posledních dnech je opakuje celá řada vysoce postavených republikánů, kteří balancují mezi loajalitou k Trumpovi a strachem z dopadů jeho politiky na volební výsledky.
Někteří republikáni ztrácí s Donaldem Trumpem trpělivost
Kongresman David Valadao minulou neděli 6. dubna prohlásil, že je nakloněn podpoře návrhu zákona, který by vrátil pravomoc nad celní politikou zpět kongresu. V rozhovoru, který poskytl pro NewsNation, Valadao uvedl, že návrh, na němž pracuje jeho kolega Don Bacon z Nebrasky, považuje za hodný zvážení. Valadao novinářům na otázku, zda by návrh podpořil, odpověděl „pravděpodobně ano“ a dodal, že si jej chce ještě podrobněji prostudovat. Republikán zdůraznil, že pravomoc nad cly podle záměru otců zakladatelů USA patří kongresu. Zároveň připustil, že ze strany svých voličů slyší na téma cel různé názory, ale věří, že mají své místo, pokud jsou použita správným způsobem k zajištění rovného konkurenčního prostředí.
Návrh, o kterém Valadao hovoří, navazuje na podobnou iniciativu v senátu, kde republikánský senátor Chuck Grassley a demokratická senátorka Maria Cantwell představili Trade Review Act of 2025. Ten by požadoval, aby prezident zavedení nových cel oznámil kongresu do 48 hodin od jejich uvalení a aby je kongres schválil do 60 dní, jinak by automaticky přestala platit. Uvalená cla by zároveň zůstala v platnosti pouze 60 dní, pokud by je kongres neschválil prostřednictvím společné rezoluce (joint resolution of approval). To znamená, že by prezident musel přesvědčit většinu v obou komorách kongresu, aby jeho návrh podpořila, jinak platnost cel automaticky vyprší.
I přes odpor republikánského šéfa sněmovny Mike Johnsona, který o návrhu svých kolegů nechce umožnit ani debatu na půdě sněmovny, je zjevné, že mezi republikány roste nelibost vůči tomu, co Trump v souvislosti se cly vyvádí. Zmíněný senátní návrh je možné si v originále přečíst tady: https://www.cantwell.senate.gov/imo/media/doc/04032025_trade_review_act.pdf
(Ne)důvěra voličů v Trumpovu administrativu
Podle nejnovějších průzkumů důvěry amerických voličů v Trumpovu administrativu a prezidenta samotného mají republikáni ke svým obavám rozhodně důvod.
Průzkum AP-NORC (březen 2025): Pouze 40 % hodnotí Trumpovu ekonomickou politiku kladně, což je pokles oproti 48 % těsně po volbách v listopadu 2024. Důvěra v Trumpovu schopnost řešit ekonomiku klesla z 55 % v lednu na 42 % v březnu, částečně kvůli obavám z rostoucích cen.
Průzkum Gallup (10. dubna 2025): Trumpova celková podpora dosahuje 44 %. Mezi republikány zůstává vysoká (85 %), ale u nezávislých voličů klesla z 45 % na 38 %. Hlavními důvody jsou nejistota kolem tarifů a obavy z inflace.
Po nástupu do úřadu Trump těžil z optimismu voličů. Jeho podpora podle Gallup dosahovala s 52 % vrcholu v průběhu února. Od března však začala klesat kvůli eskalaci Trumpem vyvolané obchodní války a dopadům na ceny zboží základní potřeby. Průzkumy také ukazují, že 60 % voličů považuje tarify za „riziko pro ekonomiku“ (AP-NORC, březen), což zvyšuje tlak na administrativu před volbami 2026.
Průzkum Rasmussen Reports (7.–9. dubna 2025): Podpora prezidenta Trumpa dosahuje 46 % („approve“), zatímco 50 % voličů jeho jednání neschvaluje („disapprove“). Mezi republikány je podpora stále ještě silná (80 %), slabší je pak u nezávislých (40 %). Průzkum dále zmiňuje rostoucí obavy voličů z cel (55 % respondentů očekává růst cen).
Průzkum YouGov průzkum (6.–8. dubna 2025): Důvěra v prezidenta Trumpa se drží na úrovni 43 %, nesouhlas s jeho pracovními výkony vyjádřilo 54 % respondentů. Pouze 39 % voličů věří, že Trumpova administrativa „vede zemi správným směrem“. 57 % si myslí opak.
Zdroje: The Hill, ABC News, CBS News, NBC News, Politico, Reuters, CNN Politics, USA Today, NPR, Gallup, AP-NORC, Rasmussen, YouGov