ROZHOVOR / Lenka Záhejská je členkou Mladých lidovců, se kterými se nedávno zúčastnila akce „EPP Youth week“ v Evropském parlamentu. O této akci, o roli mladých lidí v politice a také o Mladých lidovcích mluví v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Jak dlouho jste členkou Mladých lidovců?
Teď to byl přesně rok. Vstoupila jsem loni na konci srpna, protože jsem se zrovna vrátila z Erasmu a chtěla jsem víc kamarádů (směje se). Cítila jsem, že má přátelská základna trošku ochabla, takže jsem se chtěla i nějak zapojit.
Proč jste se rozhodla jít zrovna touhle cestou, do politiky?
Tak ona to není jen politika. Určitě je tam cesta, jak se politicky angažovat, ale není to všechno. Tam je plno aspektů, například tvoření kontaktů. Mladí lidovci kladou velký důraz na rozvoj osobnosti, je tam spousta workshopů typu soft skills, hard skills a jde o to, rozvíjet každého člověka v oboru, kterému on se věnuje. Máme tam třeba lidi z České zemědělské univerzity, kteří studují vodní hospodářství a podobně. Takže když někdo chce dál dělat politiku, tak je tam rozhodně prostor, ale není to zaměřené jen na to.
Jakým tématům se tedy věnujete vy?
Já studuji právo, takže mně je blízká obecně legislativa. Mimo to, že jsem členkou Mladých lidovců, tak pracuji v KDU-ČSL na tiskovém oddělení, takže mě baví i PR, copywriting a podobně.
Minulý týden jste se s Mladými lidovci zúčastnila akce v Evropském parlamentu EPP Youth week. Můžete popsat, co to bylo za akci?
Jedná se o akci, kterou EPP pořádá druhým rokem, loni to bylo myslím pro 450 lidí, letos pro 800. Je to akce pro mladé z celé Evropy, kteří jsou v mládežnických organizacích stran, které jsou spojené s EPP. Šlo tam o to, dát mladým příležitost zažít neskutečný týden v Bruselu, ať už to bylo to, že jsme měli šanci se potkat s Robertou Metsolaovou, předsedkyní Evropského parlamentu, nebo s Manfredem Weberem, předsedou EPP. Pohybovali jsme se přímo v „Hemicyclu“, to je ten hlavní jednací sál v Evropském parlamentu.
Jaký měla akce program?
První část programu byla výkladová, přednášková a debatní. Měli jsme příležitost se ptát na hodně věcí, zároveň tam byli experti z různých oborů. Celkově to bylo hodně zaměřené na sociální média, na kampaně a podobně.
V druhé části programu jsme byli rozděleni do skupin a šlo o to, přijít s mediální kampaní podle tématu, které jsme měli určené. Poslední den se hlasovalo o nejlepším projektu.
Máte pocit, že je Evropský parlament otevřený mladým lidem?
Určitě, myslím si, že to jde jenom kupředu. Je stále otevřenější. V rámci panelů, kde jsme měli šanci diskutovat, seděli právě europoslanci, kteří jsou velmi mladí, takže nám říkali třeba jejich cestu, jak se tam dostali z různých zemí. Byly tam poslankyně z Bulharska, Portugalska, popisovaly nám jejich pohled na věc, že se to otevírá. Ten vítězný projekt, který jsem zmiňovala, bude zohledněn v programu EPP příští rok. Takže určitě to je nakloněno směrem k mladým.
Která témata probíraná na evropské úrovni byste vyzdvihla a co se podle vás naopak řeší málo nebo vůbec?
Tak mně připadá, že se ta agenda věnuje aktuálním tématům, což je určitě adekvátní. Myslím, že se třeba i dostatečně věnuje ochraně klimatu, otázka je potom, jak je to vnímáno u nás v České republice.
Myslím si, že je aspoň u nás špatně komunikováno, co se tam dělá. Nemám problém s tím, co se tam řeší a neřeší, ale mám problém s tím, jak se to potom dostává k občanům. Tam je určitě kde hledat rezervy.
Máte zkušenost i s tuzemskou politikou? Zúčastnila jste se třeba nějaké podobné akce v Česku?
Rozhodně ne takového formátu. Já jsem v KDU-ČSL začala jako stážistka, tím jsem se dostala potom i do poslanecké sněmovny a podobně. Ty stáže jsou velkou příležitostí, jak se zapojit, ale nevím o žádné podobné akci, kterou by tady pořádala strana pro mladé.
Zároveň vím, že mateřská strana KDU-ČSL spolupracuje s Mladými lidovci velmi dobře, ale také to není pravidlem.
Dá se porovnat, jakou šanci mají mladí lidé prosadit se na evropské úrovni a tady?
Oboje jde kupředu. Myslím si, že i na naší politické scéně je šance pro mladé, kteří chtějí, kteří mají zápal, ale stojí to určitě úsilí. Protože upřímně, politika je často o tom, že se někdo osvědčil, a tak mu dají lidé důvěru znova, a takhle to pokračuje x let. Ale šance jsou určitě čím dál tím větší. Jen třeba teď na kandidátce do voleb do Evropského parlamentu bude spousta zástupců z Mladých lidovců. Takže je tam prostor, není to vždy jednoduché.
Měli jsme k tomu i diskuzi v EP, taky na to padla otázka, a ty mladé poslankyně říkaly, že pro ně bylo mnohem těžší se zapojit jako mladé ženy do vnitrostátního politického života. Že tam bylo mnohem těžší se prosadit na celostátní úrovni.
Evropský parlament je určitě nakloněn směrem k mladým.
Co vás na členství u Mladých lidovců překvapilo?
Překvapilo mě, jak fajn skupina lidí to je. Také jsem měla určité pochyby, když jsem o tom slyšela poprvé, ale protože jsem tam už měla jednoho kamaráda, tak jsem si říkala, že tomu dám šanci. Překvapilo mě ale, jak super to je. Nebyla jsem si třeba jistá, jak moc je to spojeno s církví a podobně. Ale každý člověk je tam jiný, je tam pluralita politických názorů, stejně jako v každé jiné skupině. Rozhodně to, aby byl člověk věřící, není žádné kritérium. Je tam spíš vztah ke konzervativním politickým hodnotám. Ale prostor je dán každému, člověk si může najít to svoje. A jak jsem říkala, není to zaměřené jen na politiku. Člověk si tam může najít kamarády nebo si třeba zlepšit osobnost. Je tam i šance dostat se do zahraničí, ať už tady na téhle akci Evropského parlamentu, nebo já jsem byla díky lidovcům na akcích v Miláně a Bavorsku. Můžete získat tolik zkušeností, což si myslím, že jiné spolky zdaleka nenabízejí.
Co byste poradila mladým lidem, kteří by chtěli vstoupit do Mladých lidovců?
Ať okamžitě vyplní přihlášku. Máme stylovou přihlášku na pivních podtáccích (směje se). Ne, opravdu, není nic jednoduššího než si najít instagram, facebook, twitter, máme webové stránky, nebo klidně napsat konkrétně osobně lidem, vůbec není problém. Když nám dojde přihláška, tak se vždy s tím člověkem osobně sejdeme, abychom se představili, řekli si, o co tam jde, že se může zapojit, jak moc bude chtít. Jediná podmínka je zaplacení členského příspěvku jednou za rok. Potom, když člověk nemá zájem, tak se nemusí zapojovat, když má, tak se může zapojovat prakticky každý den.
Takže je to takhle flexibilní. Je na každém, jak moc se zapojí?
Ano, je to vždy na tom každém člověku.